خانه / آموزشی / نظام بهداشت و درمان تطبیقی دنیا / اصلاحات نظام سلامت در چین و تاثیر آن بر جهان

اصلاحات نظام سلامت در چین و تاثیر آن بر جهان

رشد اقتصادی بالای چین در سه دهه گذشته مشهور است. اما توجهات اندکی متوجه بخش های این رشد و شهرنشینی سریع چین شده است. چین حدود نیم میلیارد نفر را در سی سال گذشته از فقر خارج کرده که یک اقدام تاریخی محسوب می شود.

اما رهبری این کشور می داند که هنوز چالش های بسیاری در پیش رویش باقی مانده است که برخی از آن ها نتیجه همین رشد سریع است. گروه بانک جهانی سی سال است که مشارکت مستحکمی با دولت چین دارد و اخیرا نیز دو مطالعه مشترک صورت گرفته است: “چین ۲۰۳۰” و “گزارش شهری چین” که چند ماهی است منتشر شده است.

این مطالعات خواستار اصلاحات عمده از بخش مالی گرفته تا محیط زیست و حقوق مردمی که از نقاط روستایی به شهرها مهاجرت می کنند، شده است؛ مقامات چین از بسیاری از این یافته ها استقبال کرده و شروع به اجرای آن نموده است.

اخیرا نیز گزارش تازه ای درباره اصلاحات نظام سلامت چین در حال انجام است. به نظر می سد تاثیر این مطالعه نه فقط بر روی چین بلکه بر تمام دنیا قابل مشاهده باشد.

چین در سال های اخیر پیشرفت های خوبی در زمینه دسترسی شهروندان به خدمات درمانی داشته است، اما مقامات این کشور معتقدند که هنوز اقدامات زیادی باید انجام شود. رئیس جمهور، نخست وزیر و معاون رئیس جمهور از مجمع جهانی اقتصاد و سازمان بهداشت جهانی خواسته اند تا با همکاری دولت، برای ایجاد شرایط بهداشتی مطلوب تلاش کنند، خصوصا برای جمعیت رو به پیری چین و طبقه متوسط این جامعه که با بیماری های مزمن مواجه هستند.

با گسترش شهر نشینی، امید به زندگی بیشتر، سبک زندگی بی حرکت تر، آلودگی هوا و غذاهای فرآوری شده نیز گسترش یافته و بنا بر این مردم بیشتر در معرض بیماری های مزمن خصوصا دیابت و فشار خون بالا قرار گرفته اند. این وضعیت بار ۸۰ درصد از کل بیمای های چین را برعهده دارد. بیش از ۲۰۰ میلیون بیمار از فشار خون بالا و بیش از ۹۰ میلیون نفر نیز از دیابت رنج می برند.

بسیاری از چالش های امروز چین مشابه مواردی است که دهه ها گریبانگیر کشورهای با درآمد بالا بود؛ بیمای های غیر واگیر، پیری، افزایش تقاضای شهروندان و انتظارات و کیفیت نامطلوب. اما چشم انداز نظام سلامت چین، مهیب و نامطلوب نیست. در واقع چین فرصت چند دهه اقدامات نامناسب برای توسعه مدل های جدید خدمات درمانی و توزیع سلامت و اعمال آن ها را در اختیار دارد.

ما بر این باوریم که چین می تواند به سمت رویکرد مردم محور حرکت کند و خدمات درمانی بیشتری را از طریق اطلاعات، ارتباطات و فن آوری های پزشکی فراهم سازد. هرچقدر چین ثروتمندتر شود، برای سالم تر بودن نیز مصمم خواهد بود. بخش بهداشت از اقتصاد عمومی کشور سریع تر رشد می کند. اینکه این رشد چطور مدیریت شود، نقش بزرگی بر اقتصاد چین خواهد داشت.

این مطالعه تجربیات و دانش جهان و چین را برای ارائه راه حل های عملی برای کمک به تقویت عملکرد چین در توزیع خدمات درمانی (با کم ترین هزینه ممکن) به کمک می گیرد.

اگر چین در این فرآیند موفق باشد، اصلاح نظام سلامت آن مدلی برای سایر کشورها خواهد بود. این امر فقط به چین ۱٫۳ میلیارد نفری سود نخواهد داد بلکه برای کشورهای دیگر نیز نفع خواهد داشت. درس هایی که در سال های آینده در چین آموخته می شود در سراسر دنیا منتشر خواهد گشت.

این مطالب را نیز ببینید!

در وبینارسمینار بیمارستان های ارتقاء دهنده سلامت چه گذشت؟

پژوهش‌های پزشکی پژوهش های پزشکی تاریخ انتشار: ۲۱:۵۵ – ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ تندرست نیوز کد خبر: ۵۳۲۲۰ ...