خانه / آموزشی / سازمان و مدیریت بهداشت و درمان ایران / مرور چالش های بهداشت و درمان ایران

مرور چالش های بهداشت و درمان ایران

سید حسن هاشمی در نشست هم اندیشی مدیران عامل خبرگزاری‌ها و مدیران ارشد وزارت بهداشت ضمن مرور وضعیت بهداشت و درمان در کشور و اعلام داشته‌ها و کمبودهای بخش‌های مختلف بهداشت و درمان مروری نیز بر برنامه پزشک خانواده و طرح تحول نظام سلامت داشت.

کمبود پزشک در مناطق محروم از عوامل نارضایتی مردم است

وزیر بهداشت در تشریح برخی مشکلات موجود و عوامل نارضایتی مردم گفت: کمبود پزشک در مناطق محروم از عوامل نارضایتی مردم است و در این بین وزارت بهداشت تلاش کرده است با متناسب سازی حقوق پزشکان عمومی این نقیصه را جبران کند.

وی ادامه داد: نیازمند تربیت پزشکان و پرستاران جدید هستیم، از سوی دیگر باید فاصله بین بیمار و پرستار را پُر کنیم و اگرچه در گذشته تعدادی بهورز و بهیار تربیت کردیم اما با متوقف شدن این حرکت کمبودهای فراوانی در حیطه فعالیت پرستاران رخ داد که باید برطرف شود.

هاشمی با بررسی میزان امید به زندگی و لزوم توجه به از بین بردن عوامل مرگ و میر به یکی از سهل الوصول ترین این عوامل اشاره کرد و خواهان جلوگیری از مرگ و میر شماری زیادی از نیروهای فعال و جوان جامعه در اثر سوانح و حوادث شد و این مهم را بسیار اثر گذارتر از سایر بخش‌ها خواند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه حوزه سلامت باید علمی مدیریت شود، تاکید کرد: کاهش هزینه‌ها در رضایتمندی مردم بسیار اثرگذار است و از سوی دیگر با توجه به گران بودن هزینه‌های سلامت در سراسر دنیا باید از بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف این حوزه بهره گرفت.

سهم هزینه‌های بیمار به ۳۰ درصد محقق نشد

هاشمی یادآور شد: در برنامه چهارم و پنجم توسعه می‌بایست سهم بیمار از هزینه‌های درمان ۳۰ درصد و سهم دولت ۷۰ درصد باشد که متاسفانه این امر محقق نشده است.

نباید هیچ فردی به‌خاطر پرداخت هزینه‌های درمان دچار فقر شود

وی تحت پوشش قرار دادن افراد فاقد بیمه از خدمات بیمه همگانی را از عوامل ابراز خرسندی مردم شهرستان‌های مختلفی برشمرد که از آنها بازدید داشته است و گفت: نباید هیچ فردی بخاطر پرداخت هزینه های درمان دچار فقر شود.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به دو هدف مهم و حیاتی کشورها شامل پوشش تمامی جمعیت با حداقل ۸۰ درصد خدمات پایه و نیز حفاظت مالی ۱۰۰ درصدی تمامی جمعیت از آسیب‌های مالی از تلاش برای تحقق این امر خبر داد که البته تا تحقق آن فاصله زیادی است.

هاشمی با برشمردن مشکلات جاری وزارتخانه که از آغاز تصدی مسئولیتش با آن مواجه بوده است بدهی سنگین، مشکل دارو، بدهی به شرکت‌ها و اجرای برخی طرح‌ها به صورت شتابزده بدون فراهم کردن زیرساخت‌ها نظیر پزشک خانواده را از جمله مواردی دانست که به تدریج رفع شده و هم اکنون در خصوص برنامه پزشک خانواده این وزارتخانه در حال اجرای آزمایشی در دو استان است.

اجرای مطلوب برنامه پزشک خانواده زمان‌بر است

وزیر بهداشت با زمان بر خواندن اجرای صحیح برنامه پزشک خانواده ضرورت فراهم سازی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، نظیر پرونده الکترونیک، تربیت پزشک کافی، توسعه مراکز و امکان دسترسی آسان مردم به پزشک خانواده در محل کار و زندگی خود را از ضرورت‌های امکان اجرایی شدن این برنامه در سراسر کشور خواند و گفت: این امر ممکن است سالها زمان بخواهد تا به نتیجه مطلوب برسد.

وی برخورداری تمامی افراد از بیمه را از وعده‌های رئیس جمهوری خواند که محقق شده است و وی در شروع به کار دولت با اهتمام جدی بر این مسئله تاکید ورزیدند و از دولت خواستند علاوه بر بحث بیمه، مشکل کمبود دارو برطرف شود و همزمان با اقدامات صورت گرفته شاهد کاهش قیمت داروهای خارجی نیز بودیم که اقدام ارزنده ای بوده است.

عدم همکاری بیمه‌ها در پوشش داروی مورد نیاز بیمار

هاشمی در حوزه دارو بر حمایت از تولید دارو در داخل و کیفیت بخشی به این داروها تاکید کرد و از عدم همکاری بیمه‌ها در تحت پوشش قرار دادن داروی مورد نیاز بیمار از نوع داروی با کیفیت انتقاد کرد.

راه‌اندازی سامانه مدیریت اطلاعات دارویی

وزیر بهداشت از تلاش برای بهره گیری از سامانه مدیریت اطلاعات دارویی خبر داد و گفت: سامان یافته نبودن مشکل مدیریت اطلاعات دارویی ما را بران داشت تا دهه فجر سامانه جامعی را راه اندازی و امکان بهره گیری از آن را برای مردم حتی با تلفن همراه فراهم کنیم به گونه ای که بتوانند اصالت دارو ، زمان ورود آن را رهگیری کنند.

هاشمی در بخش دیگری از این نشست به تبیین طرح تحول نظام سلامت پرداخت و گفت: دولت در این طرح به اجرای مصوبه مجلس پرداخته است و طی آن ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بیمه شدند، اقدامی که از اول انقلاب اجرایی شدن آن دنبال می‌شد و باید تحقق می‌یافت و امیدواریم تا پایان این دولت تعداد بیمه شده‌ها مجددا افزایش یابد.

وی دسترسی به اقلام دارویی و ملزومات بیمارستانی به همراه افزایش تعداد بیمارستان‌های تحت پوشش، هتلینگ و ارتقای وضعیت کیفی بیمارستانها با اختصاص اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریالی را از دیگر اقدامات صورت گرفته برشمرد.

ایجاد کلینیک‌های ویژه و پرداخت سه هزار تومان پول ویزیت

هاشمی با بیان اینکه خدمات تخصصی، بیشترین هزینه را برای مردم دارد، از ایجاد کلینیک‌های ویژه با بهره گیری از پزشکان متخصص خبر داد و گفت: در این کلینیک‌ها فرد با پرداخت سه هزار تومان ویزیت می‌شود و این در حالیست که پرداخت هزینه آزاد این نوع خدمت تخصصی ۳۰ هزار تومان بوده است.

وی کاهش هزینه‌های کمرشکن سلامت، کاهش آمار سزارین و رضایت مندی نسبی و مطلق تا حدود ۷۰ درصد را از مزایای اجرای طرح تحول خواند که تلاش می‌شود در جهت افزایش رضایتمندی مردم تداوم یابد.

وزیر بهداشت در خصوص برنامه پزشک خانواده در دو استان فارس و مازندران به صورت پایلوت به استمرار همکاری با مدیران سابق این دو دانشگاه برای تداوم برنامه و نیز اثر بخشی بیشتر اشاره کرد و گفت: با آسیب شناسی صورت گرفته از برنامه قصد داریم علاوه بر شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر در دو استان فعلی با فراهم کردن زیرساخت‌ها در دراز مدت این طرح را در کل کشور اجرا کنیم و در حال حاضر در این مسیر با کمبود اعتبار و پزشک مواجه هستیم.

پوشش سراسری شبکه‌های بهداشت در کشور

وی ادامه داد: با زیر پوشش رفتن کل کشور در قالب این شبکه مشابه روستاها که از سالها قبل دارای شبکه بهداشت بوده و به ازای هر یک هزار و ۵۰۰ نفر یک خانم و آقای بهورز مشغول ارائه خدمت بودند، این شبکه به کل شهرها تعمیم می‌یابد و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و مناطق حاشیه نشین نیز از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند.

کمبود ۳۱ پزشک در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر

هاشمی گفت: با به کارگیری پزشک در این مدت، در حال حاضر فقط با کمبود ۳۱ پزشک در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر مواجه هستیم که نشان دهنده اقدامات موثر صورت گرفته است.

وی بهره مندی برخی مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان از پزشکان متخصص و فوق تخصص و بی‌نیازی به پزشک جدید در برخی مناطق را مایه خرسندی و افتخار خواند و گفت: متناسب سازی حقوق پزشکان موجب حاصل شدن این توفیق شده است.

نباید جایی در کشور فاقد خانه بهداشت باشد

وزیر بهداشت با اعلام اینکه احداث تعداد ۲ هزار خانه بهداشت به زودی به پایان می‌رسد، گفت: نباید جایی در کشور وجود داشته باشد که خانه بهداشت نداشته باشد.

هاشمی عنوان کرد: در گذشته در روستاها فقط دارو ارائه می‌شد و مردم از مکمل‌هایی نظیر آهن، اسیدفولیک، ویتامین D برای افراد کم توان، زنان باردارو دختران نوجوان و محروم بودند اما هم اکنون به این اقلام تجهیز شدند، علاوه بر این ۵ میلیون دوز واکسن پنج گانه نیز توزیع شده است و دسترسی به ماما نیز دسترسی مطلوبی است و این مهم نیز با اصلاح در پرداختی‌های این قشر صورت گرفت، همچنین این طرح برای ۹ میلیون نفر حاشیه نشین نیز تاپایان سال آینده تلاش می‌شود که محقق شود.

تعرفه گذاری برای ۲ هزار خدمت فاقد تعرفه

وزیر بهداشت در تشریح گام سوم طرح تحول سلامت با عنوان بازنگری ارزش نسبی خدمات و مراقبت‌های سلامت کشور از تعرفه گذاری برای دو هزار خدمت فاقد تعرفه خبر داد که موجب خدمت رسانی بهتر به بیماران شده است اگرچه برخی رسانه‌ها در این خصوص اطلاع رسانی صحیح نکردند، حقیقت امر کیفیت بخشی به خدمات و جلوگیری از سوق دادن بیمار به مراکز بیرونی و دریافت هزینه مناسب با نوع خدمت در خود بیمارستان بوده است، که برخی متاسفانه آن را تعبیر به ریختن پول در جیب پزشک دانستند که کاملاً مغایر با تلاش‌های صورت گرفته است.

هاشمی در خصوص بودجه این وزارتخانه نیز گفت: بایستی ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اختصاص می‌یافت که مجموع اعتبار دریافتی ما زیر ۴ هزار میلیارد است و از ۶ هزار میلیاردی که تخصیص یافته فقط ۴۷ درصد محقق شده است و با همین میزان اعتبار می‌توان نتیجه اقدامات صورت گرفته را در رضایتمندی مردم مشاهده کرد.

رشد اعتبارات فقط ۳ درصد

وی با نادرست خواندن عبارت افزایش ۷۰ درصدی بودجه این وزارتخانه گفت: ما یک بودجه از درآمدهای اختصاصی داریم و هزینه‌هایی که دولت از درآمدهای عمومی به ما می‌دهد و کل رشد اعتبارات ما سه درصد بیشتر نبوده است.

هاشمی ضمن قدردانی از توجه دولت و شخص رئیس جمهور به تخصیص کامل اعتبار این وزارتخانه گفت: هر یک درصد کاهش پرداختی از سوی مردم موجب ایجاد هزینه ۷۹ میلیاردی برای ما می‌شود.

وزیر بهداشت در ادامه بر کنترل پرداخت‌های غیرقانونی، کاهش قیمت دارو و تجهیزات پزشکی، بیمه کردن ۸ میلیون ایرانی، تمام وقت شدن حضور پزشکان در مراکز درمانی، ارتقا هتلینگ و تامین حلقه‌های نظام ارجاع به عنوان دستاوردهای خوب این حوزه یاد کرد.

هاشمی: تا مشکل بیمه‌ها و به ویژه مسئله تجیمع بیمه‌ها محقق نشود، مشکلات سلامت و بهداشت و درمان حل نمی‌شود

هاشمی همچنین در پایان در پاسخ به برخی سوالات حاضران در جلسه در خصوص چگونگی هزینه کرد بودجه تاکید کرد: بودجه با نهایت دقت هزینه می‌شود و در این مسیر تا مشکل بیمه‌ها و به ویژه مسئله تجیمع بیمه‌ها محقق نشود، مشکلات سلامت و بهداشت و درمان حل نمی‌شود و نباید دستگاهی از بیمه تکمیلی و خدمات مناسب برخوردار و دستگاه دیگری از این خدمات بی بهره باشد.

وی در پایان با مرور فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص تلاش برای اجرای صحیح طرح تحول گفت: ایشان فرمودند “این طرح خوب است و نباید کاری بکنید که به ضد خودش تبدیل شود و نباید در مردم توقعی ایجاد کرد که بعدا محقق نشود. امروز در تریبون‌های مختلف گفته می‌شود رومیزی و زیر میزی پزشکان و نباید این مسئله را این گونه مطرح کرد، همه جا ممکن است افراد مختلفی باشند که دچار اشتباه شوند و نباید اعتماد مردم را به پزشکان سلب کرد.

وزیر بهداشت همچنین از تلاش تمامی اصحاب رسانه در انعکاس رویدادهای حوزه سلامت و نقد این بخش قدردانی کرد.

هاشمی همچنین اعلام آمادگی کرد که بازدیدهای ماهانه ای به همراه معاونانش از خبرگزاری‌ها داشته باشند و در نشست‌های تخصصی پاسخگوی سوالات خبرنگاران باشد.

در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید مدیران عامل خبرگزاری‌های تسنیم، ایرنا، ایسنا، فارس، برنا، نسیم، ایکنا، ایسکانیوز، پانا، آنا و سردبیران مهر، حوزه، خبر آن لاین، موج، واحد مرکزی خبر، برنا، جهان نیوز و معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور حضور داشتند.

به گزارش وزارت بهداشت در این نشست تعدادی از حاضران به بیان نقاط نظرات و پیشنهادات خود در حوزه نظام سلامت پرداختند.

این مطالب را نیز ببینید!

همایش سلامت، حکمت و حکمرانی

سومین همایش بین المللی سلامت، حکمت و حکمرانی The Third International & National Conference on ...