خانه / آموزشی / سازمان و مدیریت بهداشت و درمان ایران / وعده ی اصلاحات در حوزه ی سلامت

وعده ی اصلاحات در حوزه ی سلامت

وزیر بهداشت از اختصاص ۶۸۰۰ میلیارد تومان از اعتبار هدفمندی یارانه ها به بخش سلامت و اجرای ۹ بسته خدماتی ویژه با استفاده از این اعتبار در سال جاری خبر داد و گفت: دوران حرف زدن تمام شده و نوبت عمل است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن هاشمی دیشب در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما از اجرای برنامه جدید این وزارتخانه با اجرای ۹ بسته جدید خدمات سلامت، کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی سهم مردم از هزینه های سلامت، افزایش پایگاه های اورژانس هوایی از ۳ به ۲۴ پایگاه با همکاری ارتش، نوسازی بیمارستان های کشور و ارتقای خدمات درمانی دولتی، ارتقای اولویت سلامت از رتبه ۱۱ به رتبه ۳ در دولت، گسترش پوشش بیمه ای، کاهش قیمت برخی داروها و خوداتکایی به داروهای ایرانی و اختصاص ۶۸۰۰ میلیارد تومان از هدفمندی یارانه ها به بخش سلامت در مرحله دوم اجرای این برنامه خبر داد.

هاشمی در این برنامه گفت:‌ با استفاده از اعتبار ۱۸۶۰ میلیارد تومانی که دولت برای حمایت از داروی بیماران قرار داد و با اقدامات سازمان غذا و دارو بحران کمبود دارو را در سال ۹۲ بر طرف کردیم و اکنون در مورد برخی داروها تا ۲ سال ذخیره داریم.

وی گفت: واردات دارو از این پس محدود می شود و امسال بیشتر روی قیمت گذاری مناسب دارو ها تأکید داریم، البته قیمت داروها با حمایت دولت به قیمت سال ۹۱ کاهش پیدا کرد اما هنوز هم برای برخی بیماران این داروها گران است، به خصوص بیماران مزمن، سرطانی، روانی، فشار خونی و قلبی.

وزیر بهداشت افزود: مهمترین اتفاقی که در دولت جدید افتاد این است که رئیس جمهوری اشراف خوبی نسبت به مسائل حوزه سلامت دارد، نظام های سلامت دنیا را به خوبی می شناسد. البته هیچ نظام سلامت برتری در دنیا وجود ندارد و مسائل سلامت بسیار پیچیده و هزینه بر است. و خوشبختانه اکنون مسائل سلامت که اولویت ۱۰ یا ۱۱ دولت ها بوده امروز اولویت ۳ یا ۴ دولت است و همه وزرا با وجود کمبودهایی که دارند برای سلامت مردم فداکاری می کنند.

هاشمی ادامه داد: مجلس ۴۸۰۰ میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه ها به سلامت مردم اختصاص دارد و رئیس جمهوری نیز ۲ هزار میلیارد تومان به ‌آن اضافه کرد که بر اساس این اعتبار جدید و قابل توجه ۹ بسته خدمات سلامت طراحی شده است که همزمان با ثبت نام مرحله دوم هدفمندی یارانه ها اجرای آنها شروع می شود و جزئیات آن اعلام می شود.

وی گفت: در این دوره برای اولین بار با حمایت دولت (پرداخت ۸۰۰ میلیارد تومان در اسفند) بدهی بیمه ها به داروخانه ها، مراکز درمانی و شرکت های دارویی که یک معضل قدیمی است به حداقل ممکن در سالهای اخیر رسید و هیچ وقت داروخانه ها و شرکت های دارویی در وضعیت امروز نبوده اند. وزیر بهداشت ادامه داد:‌ با برنامه ریزی های انجام شده، دوره حرف زدن دیگر تمام شده و دوره عمل کردن فرارسیده است باید به گونه ای عمل کنیم که مردم تا ۳ ماه آینده تغییرات و بهبود خدمات را در حوزه سلامت احساس کنند گر چه به علت پیچیدگی مسائل سلامت اصلاح همه مشکلات نیاز به زمان کافی دارد.

وی اضافه کرد: اصلاح سلامت مردم فقط با اقدامات دولتی میسر نیست و حتماً به اقبال مردم نیاز دارد. به خصوص پیشگیری از بیماری ها که به علت گسترش بیماری های غیر واگیر ناشی از تغذیه نامناسب، کم تحرکی و افزایش وزن در حال افزایش است.

وی ادامه داد: همین طور افزایش بیماری هایی مثل سرطان به علت آلودگی های محیطی نیز از جمله مسائلی است که نباید نادیده گرفته شود و باید همه برای کاهش این معضلات همکاری کنیم.

وزیر بهداشت گفت: مشکلات حوزه سلامت بسیار متنوع است، در بسیاری از مراکز درمانی کشور پزشک و بهورز نداریم و بیش از ۲۵۰۰ پزشک کم داریم، در حاشیه اغلب شهرهای کشور هیچ خدمات بهداشتی و درمانی وجود ندارد، شبکه بهداشتی فرسوده شده و در شهرها امکانات چندانی ندارد. حتماً باید بازسازی شبکه و با محوریت ارتقای خدمات بهداشتی و پشگیرانه در دستور کار دولت است.

هاشمی افزود: با اقدامات دولت پرداخت از جیب مردم تا پایان امسال حدود ۱۰ درصد کم می شود و به حدود ۵۵ درصد می رسد. وی گفت: یکی از بسته های خدمات طراحی شده پرداخت هزینه های درمانی مردم از طریق مددکاری بیمارستان هاست که حدود ۹۰۰ میلیارد تومان از اعتبار هدفمندی یارانه به این بخش اختصاص یافته که رقم کمی نیست. البته ما در هزینه کرد این بودجه نظارت جدی خواهیم داشت، بیمه ها هم نظارت می کند و می خواهیم ثابت کنیم که نظام سلامت چاه ویل نیست و با مدیریت درست می توان بهره وری و رضایتمندی را بالا برد.

وزیر بهداشت ادامه داد:‌ برای اینکه وضعیت سلامت مردم بهتر شود نیاز به فداکاری داریم هم دولت و هم مردم باید فداکاری کنند، کشورهایی که پیشرفت کردند و خودساخته شدند نیز همین مسیر را طی کردند، هیچ راهی جز این نیست، همان طور که در دوران انقلاب، دفاع مقدس و حتی هم اکنون که دوران مقاومت است مردم فداکاری کردند، اکنون نیز برای اصلاح وضعیت سلامت باید فداکاری کنیم.

وی گفت: یارانه ۴۵ هزار تومانی برای خیلی از مردم رقم قابل توجهی نیست اما اگر این رقم وارد نظام سلامت شود می توان با آن کارهای بزرگی انجام داد، در حالی که دولت در سال ۹۲ برای پرداخت ۴۲ هزار میلیارد تومانی یارانه نقدی مشکل داشت و نمی توانست کارهای زیربنایی انجام دهد.البته دولت توانست با همین مشکلات تورم را از ۴۲ درصد به ۳۲ درصد کاهش دهد.

هاشمی ادامه داد: در یکی از بسته های طراحی شده ۹۸۰ میلیارد تومان برای بیمه شدن افرادی که بیمه ندارند تعیین شده است که رقم مناسبی است، در مورد بیمه ها وزارت بهداشت با وجودی که بیمه ها در این وزارتخانه وجود ندارند، خودش تلاش کرد که بخش عمده ای از اعتبارات هدفمندی یارانه ها به بیمه ها بروند زیرا زیربنای بهبود خدمات سلامت تقویت بیمه هاست، ما گر چه معتقدیم که تولیت نظام سلامت باید یکپارچه باشد اما به دنبال ایجاد موازی کاری نیستیم و با وجود سابقه اختلاف نظر بین وزارت بهداشت و وزارت رفاه در گذشته، امروز ارتباط صمیمی و همکاری نزدیکی بین این دو وزارتخانه وجود دارد.

وزیر بهداشت گفت: متأسفانه در سال های گذشته تعداد افرادی که به خاطر هزینه های سلامت فقیر می شدند ۱٫۵ برابر شد و حداقل به ۴٫۵ درصد جمعیت کشور رسید در حالی که قرار بود بر اساس قانون به یک درصد جامعه کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از بسته های پیش بینی شده برای پرداخت هزینه های بیمارستانی مردم است. قرار بود افرادی که بستری می شوند حداکثر ۱۰ درصد هزینه ها را پرداخت کنند و ۹۰ درصد هزینه را بیمه ها و دولت بپردازند اما رفته رفته به علت مشکلات بیمارستان و بیمه ها، بیش از ۳۷ درصد هزینه ها را در قالب های مختلف از جمله ارجاع بیماران برای خرید تجهیزات پزشکی، آزمایشگاه و حتی دستکش و دمپایی به بخش خصوصی هدایت کردند.

وزیر بهداشت گفت: با اجرای این بسته جدید سهم پرداختی هزینه های بستری بیماران به همان ۱۰ درصد که در قانون تعیین شده، کاهش پیدا می کند و حدود ۳ هزار میلیارد تومان برای این بخش دیده شده است. ضمن اینکه بساط سودجویانی که در حاشیه خدمات بیمارستانی ایجاد شده برچیده می شود.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از بسته های خدمتی تعریف شده، حمایت از زایمان طبیعی و کاهش سزارین است که با اصلاع تعرفه ها، همکاری بیمه ها و همکاری متخصصان زنان و ماماها اجرا می شود. وی ادامه داد: بسته دیگر بر تقویت اورژانس کشور و از جمله ایجاد ۲۴ پایگاه اورژانس هوایی با همکاری ارتش مبتنی است. نوسازی بیمارستانها نیز در این بسته پیش بینی شده است، متأسفانه ما تخت های بیمارستانی دارم که مربوط به ۳۰ یا ۴۰ سال پیش است تا کی مردم و بیماران باید در اتاق های ۶ تخته و ۸ تخته بستری شوند.

وزیر بهداشت گفت: بیمارستان های زیر ۶۰۰ تخت بهره وری و توجیه اقتصادی ندارند و حتی بیمارستانهای مثل بیمارستان امام تهران که ۱۲۰۰ تخت دارند نیز اکنون ورشکسته هستند چون هزینه تمام شده یک تخت روز بستری بیمار ۱۱۸ هزار تومان است ولی تعرفه آن ۴۵ هزار تومان است. تلاش ما این است که با اصلاح تعرفه ها اقتصاد ورشکسته بیمارستان ها را احیا کنیم.

وی افزود: حمایت دولت پشتوانه این برنامه هاست و من مطمئن هستم که وعده های دولت مبنی بر اختصاص این اعتبارات جدید برای بخش سلامت عملی می شود. ما در دولت این قول را گرفته ایم که این طور نباشد که وارد این عرصه شویم و بعد پشت ما خالی شود. در این دولت ما پایمان را جای محکمی گذاشته ایم و اکنون می توانیم این برنامه ها را اعلام می کنیم.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: یکی از اقدامات ما در وزارت بهداشت این است که هلدینگ ها و شرکتهای بزرگی را ایجاد کنیم که مانند وزارت نیرو و نفت که عملاً کارهای بزرگ را چنین شرکتهایی انجام می دهند این شرکتها بتوانند تعریف جدیدی از خدمات سلامت را آنچنان که در شأن مردم کشورمان باشد ارائه کنند.

وی گفت: تعریفی که ما از بیمارستانهای خصوصی جدید داریم با بیمارستانهای خصوصی که می شناسیم متفاوت است ما به دنبال بیمارستانهایی هستیم که خدمات خصوصی با تعرفه های مصوب دولت ارائه کنند.

وزیر بهداشت افزود:‌ در حوزه دارو نیز تعداد داروهایی که در کشور کمبود دارد و بین ۲۰ تا حداکثر ۳۰ قلم است البته داروهای خاصی هستندکه مشابه ایرانی آنها با کیفیت مورد تأیید همان شرکت اصلی وجود دارد اما متأسفانه عده ای تمایل دارند که همان دارو داروها را با قیمت چندین برابر تهیه کنند.

هاشمی گفت: ما پزشکان متخصصی داریم که با ماهی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فعالیت می کنند حتی گاهی به ازای یک شیفت شب آنکال ۲۵۰۰ تومان دریافت می کنند که واقعاً ناعادلانه است. همین پزشکان اظهار می کنند که اگر به آنها ماهی ۴٫۵ میلیون تومان بپردازیم، حاضرند مطبشان را تعطیل کنند و تمام وقت در بخش دولتی باشند.

وی افزود: آرزو و برنامه دولت این است که با تجمیع بیمه ها هر ایرانی با داشتن یک کارت بیمه بتواند خدمات مناسب سلامت را در هر جای ایران دریافت کند. بیمه ها خدمات سلامت را پوشش کامل بدهند و اعتبار ۶ میلیارد تومانی بیمه های تکمیلی که هم اکنون فقط ۵ میلیون نفر از آن برخوردارند نه ۷۵ میلیون نفر در یک صندوق واحد در اختیار همه مردم قرار گیرد.

وی گفت: بیمه ها باید خدمات سلامت مردم را پوشش بدهند حتی خدماتی مانند کاشت دندان هم باید تحت پوشش بیمه برود، حالا اگر افرادی خدمات زیبایی صورت یا شکم یا مثلاً کاشتن دندان طلا می خواستند، هزینه اش را خودشان پرداخت کنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات پرستاران گفت: مهمترین مشکل درحوزه پرستاری کمبود نیرو است که بنا داریم با بکارگیری و خرید خدمت از دانشجویان سال بالای این رشته و فراخوان از پرستاران بازنشسته بخشی از کمبود نیروی پرستار را در کشور جبران کنیم و بنا نداریم دوباره تصدی را گسترش دهیم و تعداد نیروهای وزارت بهداشت را که اکنون ۴۲۰ هزار تومان است مانند آموزش و پرورش به یک میلیون نفر گسترش دهیم.

این مطالب را نیز ببینید!

آیا مهاجرت فارغ التحصیلان رشته های پزشکی افزایش جهانی یافته است؟

آنا بر مبنای اطلاعات سالنامه مهاجرتی ایران گزارش می دهد؛ آیا مهاجرت فارغ التحصیلان رشته ...