خانه / آموزشی / ارزیابی خدمات بهداشتی و درمانی / ساختارهای مختلف مراقبت های سلامت زندانیان: یک مطالعه مروری

ساختارهای مختلف مراقبت های سلامت زندانیان: یک مطالعه مروری

– حاج ابراهیمی احمد، علی محمدزاده خلیل*، حسینی سید مجتبی ، ماهر علی، بهادری محمد کریم، ساختارهای مختلف مراقبت های سلامت زندانیان: یک مطالعه مروری. مجله پزشکی ارومیه، ۳۱(۳) – خرداد ۱۳۹۹، ص ۲۳۹ – ۲۳۰
Department of Healthcare Management, School of Management and Social Sciences, North Tehran Branch, Islamic Azad University, Tehran, Iran. Health Economics Policy Research Center, Tehran Medical Sciences Islamic Azad University, Tehran, Iran ، dr_khalil_amz@yahoo.com
چکیده:   (۶۴ مشاهده)
مقدمه: مسائل و مشکلات بهداشتی و درمانی مجرمان و زندانیان، یکی از چالشهای حوزه سلامت می باشد. محیطی که مهم‌ترین اولویت آن حفظ نظم، کنترل و انضباط است، حفظ سلامت و ارائه خدمات بهداشتی درمانی، چالش‌های خاص خود را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل برخی از کشورها، مسئولیت ارائه خدمات بهداشتی در زندان را به وزارت بهداشت انتقال داده اند. هدف از این پژوهش بررسی سیر تحولات و تغییرات ارائه خدمات بهداشتی به زندانیان و ساختارهای متفاوت آن در کشورهای مختلف است.
روش کار: در این مطالعه مروری پایگاه‌های داده scopus، Google Scholar و Pubmed  برای مقالات انگلیسی زبان و با استفاده از استراتژی جستجوی پیشرفته و عملگرهای متناسب با هر پایگاه علمی، ابتدا بر اساس عنوان و سپس بر اساس کلیدواژه، مورد جستجو قرار گرفتند. داده‌های مطالعه، با استفاده از کلیدواژه‌های Prison Healthcare, Health, Prisoners, Nursing, Correctional Health, Primary Care, Jail, با محدوده زمانی تا سپتامبر ۲۰۱۹ گردآوری گردید.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بهداشت و سلامت زندان نه در قالب موضوعی مستقل بلکه به عنوان بخشی از وظایف وزارت بهداشت و سیستم سلامت ملی یا وزارت دادگستری هر کشور به آن پرداخته شده است. گزارش‌های مستخرج از پژوهش‌های انجام شده در کشورهای فرانسه، اسکاتلند، هلند، نروژ، افعانستان، انگلیس-ولز و نیو ساوت ولز استرالیا حاکی از تغییر و تحول بنیادین در مراقبت‌های بهداشتی و درمانی زندانیان در این کشور‌ها و روند انتقال مسئولیت از وزارت دادگستری به وزارت بهداشت و  دستاوردهای حائز اهمیت آن است.
بحث و نتیجه‌گیری:  نتایج بیانگر این بود، با توجه به اینکه اولویت اصلی وزارت دادگستری و سازمان زندان‌ها، حفظ نظم و مقررات زندان است، بنابراین در صورت انتقال مسئولیت ارائه خدمات بهداشتی زندان به وزارت بهداشت و سیستم بهداشت ملی،‌کیفیت کار و بازدهی کارکنان بیش‌تر خواهد بود و فرصت تحقیقات و آموزش‌های پیشرفته در این زمینه نیز افزایش خواهد یافت.
متن کامل [PDF 245 kb]   (۳۴ دریافت) 
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: عمومى

این مطالب را نیز ببینید!

تبریک بهار طبیعت در بهار رمضان

بهاران خجسته باد یکی از دعا‌های مشهور میان ما ایرانی‌ها که سنت‌های ایرانی مان را ...