خانه / آموزشی / ارزیابی خدمات بهداشتی و درمانی / از وزارت بهداشت، بوی تحول می آید

از وزارت بهداشت، بوی تحول می آید

سعید نمکی در اجلاس معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، اظهار کرد: در دهه‌های گذشته و در شرایطی که بیماری‌های واگیر مشکل عمده کشور بود، با پنج دلار، فرزندانمان را در مقابل ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه کردیم و نیازمند مشارکت بین بخشی عظیمی نبودیم و در همان شرایط، اداره کل بیماری‌های غیرواگیر را در وزارت بهداشت راه‌اندازی کردیم.

وی تصریح کرد: امروز سیمای بیماری‌ها تغییر کرده است، برای مثال، یک دوره شیمی درمانی برای یک بیمار مبتلا به سرطان، در ارزان‌ترین شرایط به اندازه پوشش واکسیناسیون یک شهرک مسکونی است و یا هزینه یک شب اقامت بیماران در بخش‌های مراقبت‌های ویژه در ارزان ترین کشورها، حدود یک هزار دلار است.

سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری نشست امروز کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر خاطرنشان کرد: نماینده سازمان بهداشت جهانی در این نشست عنوان کرد که ایران در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در بین کشورهای شرق مدیترانه در جایگاه اول قرار دارد و در پاسخ به وی گفتم که ای کاش از ۲۸ سال پیش، اداره کل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت تعطیل نمی‌شد تا جایگاه ایران را می‌دیدید.

نمکی از بیماری‌های غیرواگیر، بلاخیز بودن کشور، حوادث جاده‌ای، روان‌پریشی پرخطر جامعه و افزایش رو به رشد سالمندان به عنوان مهمترین مشکلات نظام سلامت یاد کرد و گفت: تفاوت سالمندان کشور با سالمندان دیگر کشورها این است که سالمندان ایران، جوانی نکرده پیر شده‌اند و بسیار پرهزینه هستند و چون در زمان جوانی سالمندان، زیرساخت‌های لازم اشتغال ایجاد نکرده‌ایم، بسیاری از آنها بیکار بوده‌اند و خودشان را سربار می‌دانند و این نشانه‌های بدی است و اگر درست مدیریت نکنیم، باید خودمان را برای طوفان سالمندی آماده کنیم.

وی افزود: همراهی تنگاتنگ حوزه بهداشت و درمان از موضوعات مهم و مورد توجه است، بنابراین نخواهیم همکارانمان در وزارت بهداشت به شکل جزیره‌ای کار کنند، چون بدون ارتباط تنگاتنگ بین حوزه‌های مختلف نمی‌توان مشکلات نظام سلامت را برطرف کرد و بهداشت و درمان باید در کنار همدیگر برای حل مشکلات برنامه‌ریزی کنند.

سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه از برنامه‌های پنجم و ششم توسعه، تکالیف قانونی بر جای مانده‌ای داریم، اضافه کرد: دلیل تأکید من بر استفاده از اصطلاح پزشکی خانواده این است که این یک کار تیمی است و نباید به نظام ارائه خدمت، به شکل پزشک‌محور نگاه کنیم و امروز روزی است که باید جامعه پزشکی با وفاق ملی در کنار همدیگر کار کنند. پزشکی خانواده، سیستم ارجاع، راهنماهای بالینی، پرونده الکترونیک سلامت، تغییر نظام پرداخت از فی فور سرویس به DRG از جمله تکالیف قانونی هستند که بر جای مانده‌اند و باید تلاش بیشتری برای اجرای آنها داشته باشیم.

نمکی تأکید کرد: بازدیدهای زیادی از سامانه‌های سیب و ناب داشتم و هفته گذشته در جلسه ای پنج و نیم ساعته، اجرای نظام ارجاع در استان گلستان را بررسی کردیم و مصمم هستم که حتما نظام ارجاع و پزشکی خانواده را در کشور اجرایی کنم، چون در نظام سلامت و منطقی کردن هزینه‌ها، راهی به جز گذر از این معبر نداریم. در هیچ نقطه‌ای از دنیا با هر درآمدی حتی با درآمد سرانه ۵۰ تا ۶۰ هزار دلار نیز هر فردی نمی‌تواند برای دریافت خدمات به هر کجا که دوست داشت، مراجعه کند. باید در مسیر معقول و منطقی حرکت کنیم چون در غیر این صورت، اگر همه پول‌های دنیا را در حوزه درمان هزینه کنیم، پاسخگو نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: دولت یازدهم و دوازدهم، دو دستاورد بزرگ داشت؛ یکی برجام که توسط ترامپ پاره شد و دیگری طرح تحول نظام سلامت بود و نباید اقدامی کنیم که این طرح متوقف شود. البته از دو طریق می‌توان این طرح را متوقف کرد؛ یا با آن در بیفتم و یا اینکه به گونه نادرستی آن را اجرا کنیم.

سرپرست وزارت بهداشت تأکید کرد: مصمم هستم که طرح تحول نظام سلامت را با شدت بیشتری اجرا کنیم چون این طرح مربوط به وزیر خاصی نیست، بلکه متعلق به دولت روحانی است، اما باید بسته‌های این طرح را به گونه‌ای بازنگری کنیم که بسته‌های اصلی مانند کاهش پرداخت هزینه از جیب بیماران در هزینه‌های کمرشکن بستری، کمک به بیماران خاص و صعب‌العلاج و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم را به شدت تقویت کرده و ضمن ساختارمند کردن این طرح، برای آن جایگاه تعریف کنیم تا با تغییر و تحولات سیاسی تغییر نکند و از آسیب‌ها در امان باشد.

 نمکی تأکید کرد: این تصور که بنده از سازمان برنامه و بودجه آمده‌ام و قرار است که منابع حوزه سلامت را کاهش دهم، نادرست است و با توجه به اشرافی که بر حوزه اجتماعی دارم، قرار است که منابع حوزه سلامت را منطقی هزینه کنیم و اگر می توانیم منابع بیشتری هم دریافت کنیم، اما درست و منطقی هزینه کنیم. اگر دارویی در داخل کشور تولید می‌شود، نباید داروی خارجی را با پنج برابر قیمت داخلی وارد کنیم و یا اگر تولید تجهیزات پزشکی داخلی در عرصه فعال است، آن تجهیزات را با واردات مشابه خارجی نابود نکنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: برای خدمت به مردم آمده‌ایم و مدعی‌العموم بیماران هستیم، حتی بیمارانی که نمی‌دانند در حق آنها جفایی انجام شده و یا نشده است. مدیران دانشگاه‌ها و معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور مدیون هستند که در مورد رسیدگی به موارد کم‌خدمتی به مردم کوتاهی کنند. آنچه بعد از کار و خستگی من را به این میدان پرچالش کشید، هیچ انگیزه‌ای به جز خدمت به مردم نبود، بنابراین نباید از حق بیماران بگذرید و درخصوص اجحاف به بیماران کوتاه نیایید.

سرپرست وزارت بهداشت تصریح کرد: نظارت‌ها در حوزه درمان را تقویت و به صورت سرزده از مراکز درمانی بازدید کنید و ببینید که با مردم چه رفتاری می شود، البته اکثریت پرسنل ما، خدمت صادقانه به مردم دارند، اما اگر مواردی از تخلف دیدید، کوتاه نیایید و قاطعانه برخورد کنید و از حق مردم کوتاه نیایید، چون حق‌الناس را نمی‌توان جبران کرد و حتماً در این دنیا، پاسخ اعمال خیر و شر را می‌بینیم.

نمکی بر ضرورت تقویت نظارت‌ها بر بخش خصوصی تأکید کرد و گفت: نسبت به همکاران ما در جامعه پزشکی کم لطفی‌های زیادی شده و همکاران پاک دست بسیاری داریم و جنگ تحمیلی را این همکاران ما اداره کردند، با این وجود، بسیار نسبت به جامعه پزشکی جفا می‌شود و عزیزانی سال‌ها است که عمر و آسایش خودشان و خانواده‌شان را نصیب مردم کرده‌اند. این افراد نباید بدنامی عده‌ای خاص را بکشند که بیشتر از حقشان می‌خواهند، البته ضمن نظارت مستمر، نباید مسائل خانواده را به بیرون ببریم. از انجمن‌های علمی و سازمان نظام پزشکی باید نمایندگانی معرفی شوند که با کمک آنها، مشکلات این حوزه برطرف شود. پزشکان خوشنام بیشتر از همه تاوان حیثیتی خطاکاران را می‌پردازند و اگر علف هرزی بر دامن این بیابان و گلزار پاکیزه است، باید آن را دور بیاندازیم، البته نباید جامعه پزشکی را بدنام کنیم.

وی اضافه کرد: نباید قداست لباس سپید پزشکی را خودمان خراب کنیم. اعتقاد دارم که دانشجوی پزشکی روز اولی که لباس سپید پزشکی را می‌پوشد، باید به آن به چشم لباس احرام نگاه کند تا مانند پروانه به دور بیمارش بچرخد. البته اگر انحرافی پیش آمده بخشی از آن مربوط به مدیریت ما از جمله در حوزه تعرفه است. بنابراین از حق مردم نگذرید و نظارت‌ها را با همکاری تیم‌هایی از انجمن‌های علمی و سازمان نظام پزشکی تقویت کنید و برای این نظارت‌ها، پروتکل تعریف کنید که از سلیقه‌پردازی در امان باشد.

سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه باید از بخش خصوصی در حوزه سلامت کمک بیشتری بگیریم، گفت: متأسفانه در سال‌های گذشته ظرفیت بخش خصوصی را نادیده گرفته‌ایم و دولت نباید زیرساخت‌هایی که بخش خصوصی، داوطلب ایجاد آن است را گسترش دهد و باید درمان سرپایی را بر درمان بستری ترجیح دهیم، چراکه با هزینه ساخت چهار تخت بیمارستانی، می‌توان یک کلینیک تخصصی ایجاد کرد.

نمکی در پایان افزود: در توسعه باید درمان سرپایی اولویت وزارت بهداشت و درمان و بستری، اولویت بخش خصوصی باشد. البته ممکن است بگویید که بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در مناطق محروم تمایل ندارد که فکرهایی برای آن کرده‌ایم و با شیوه‌ای که بیمارستان قلب شهید رجایی را به بخش خصوصی می‌دهیم، نمی‌توانیم بیمارستان سراوان را به بخش خصوصی واگذار کنیم بلکه باید برای آنها انگیزه و تسهیلات در نظر بگیریم و از آنها خرید تضمینی کنیم و اگر ضریب اشغال آن از میزان مشخصی کمتر است، باید خرید را تضمین کنیم و حتی تا سه سال برای این مرکز پزشک طرحی اعزام کنم چون برای دولت مقرون به صرفه است. بنابراین در مناطق محروم کشور نیز امکان استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی وجود دارد.

این مطالب را نیز ببینید!

برگزاری کنفرانس مدیریت سلامت الکترونیک(۱۳ آذرماه ۱۴۰۲، فرهنگستان علوم پزشکی)

کنفرانس مدیریت سلامت الکترونیک دکتر خلیل علی محمدزاده دبیرعلمی کنفرانس مدیریت سلامت الکترونیک از برگزاری ...