خانه / اخبار / دانشگاهی / تفاوت های پایان نامه(Thesis) و رساله(Dissertation)

تفاوت های پایان نامه(Thesis) و رساله(Dissertation)

تفاوت پایان نامه و رساله

 دانشجویان زیادی در دانشگاه های مختلف به ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول هستند و هدف همه آنها پیشرفت تحصیلی و رسیدن به درجات علمی بالاتر می باشد. اما موفقیت تحصیلی ساده به دست نمی آید و تلاش بسیاری را از طرف دانشجو طلب می کند. یکی از مواردی که در این موفقیت تأثیرگذار است ،پایان نامه های دانشجویی می باشد. چرا که نمره این کار در سرنوشت دانشجویان تأثیرگذار است .پایان نامه کارشناسی ارشد با پایان نامه دکتری تفاوت هایی دارد که در این مقاله سعی می شود این تفاوت ها به وضوح بیان گردد.

 

تعریف پایان نامه(Thesis)

پایان نامه عبارت است از کار پژوهشی انجام شده توسط یک دانشجوی کارشناسی ارشد که  برای دریافت مدرک تحصیلی درمورد رشته تحصیلی خود ارایه می دهند.پایان نامه نشان دهنده ی تمامی مراحل تحقیق است،از زمانی که پژوهشگر موضوع را انتخاب می کند تا نتیجه گیری . پایان نامه بایستی موضوعی جدید داشته باشد .به عبارتی این پژوهش باید نتیجه  واحدهای گذرانده شده باشد.

برای دانشجویان کارشناسی ارشد کار پایان نامه تمرینی می باشد. برای اینکه دانشجویان کار پژوهشی را یاد بگیرند و بتوانند در مراحل بعدی تحصیلی خود کارهای تحقیقاتی بهتری ارائه دهند.

هر پایان نامه از بخش های اصلی زیر تشکیل می گردد :

 • صفحات آغازین (جلد ، صفحه سفید ، صفحه عنوان ، پیشگفتار ، تقدیم نامه ، سپاس نامه ، صفحه ی فهرست مطالب ،صفحه ی فهرست شکل ها و جدول ها ، گراف ها ، چکیده و …)
 • فصل اول : معرفی پژوهش
 • فصل دوم : ادبیات پژوهش
 • فصل سوم : مراحل انجام پژوهش
 • فصل چهارم :یافته های پژوهش
 • فصل پنجم :تحلیل یافته ها ،بحث و نتیجه گیری
 • منابع
 • پیوست ها

تعریف رساله یا تز(Dissertation)

  کلمه ی تز  یا رساله به  کار پژوهشی پایان دوره ی دکتری گفته می شود که دانشجویان برای کسب مدرک دکتری نیازمند انجام این پژوهش و دفاع آن هستند.در انتخاب موضوع رساله همانند پایان نامه ،لزوما بایستی موضوعی جدید مورد بررسی و هدف قرار گیرد و پژوهش باید الگویی را برای یک مسئله مهم در سطح ملی طراحی و یا ارائه نماید.

در رساله بهتر است فصل دیگری به نام خلاصه پژوهش گنجانده شود.

تفاوت پایان نامه و رساله در چیست؟

 1. پایان نامه ی کارشناسی ارشد و رساله ی دکتری از نظر نحوه ی نگارش و محتوا با هم تفاوت هایی دارند.رساله ی دکتری مفصل تر و حجیم تر  از پایان نامه است.
 2. پایان نامه می تواند پژوهشی باشد که مطالعات و تحقیقات قبلی انجام شده را تکمیل کند اما رساله لزوما بایستی نتایج حاصل از پژوهش روی موضوعی جدید باشد.
 3. در رساله ی دکترا اکثر بخش ها با توضیحات بیشتری همراه است هم چنین در رشته های مختلف در بعضی مواقع نیاز به ارائه ی ایده ای جدید است که در نهایت منجر به ارائه ی نظریه ای جدید می گردد .
 4. نوع پروپوزالی که برای پایان نامه و رساله (تز) ارائه می شود نیز با هم متفاوت است.پروپوزال دوره ی دکترا نسبت به کارشناسی ارشد مفصل تر است چون بایستی تشریح کاملی از آنچه که قرار است در پایان نامه ذکر گردد باشد اما در پروپوزال ارشد مطرح شدن موارد ضروری کافی است.
 5. در دوره ی کارشناسی ارشد،هدف از نگارش پایان نامه ،آشنایی با پژوهش می باشد اما در صورتی که از دانشجویانی که دوره یدکتری را گذارانده اند انتظار می رود که در انجام پژوهش و نگارش رساله تسلط کافی را داشته باشند و پس از اینکه فارغ التحصیل شدند خودشان به صورت مستقل کار پزوهشی را بتوانند انجام دهند.
 6. رساله ی دکتری نسبت به پایان نامه ی ارشد ،دامنه ی گسترده تر ،فرضیات قوی تر و تحلیل عالمانه تر و نوآوری بیشتری دارد.
 7. در پایان‌نامۀ کارشناسی‌ارشد، دانشجو برای اولین بار به‌ طور جدی کار پژوهشی خود را آغاز می‌کند و  از دانشجو انتظار می‌رود به اصول روش تحقیق توجه کند و پژوهش او از اصالت و نوآوری برخوردار باشد. در صورتی که که در رسالۀ دکتری از دانشجو انتظار می‌رود نه تنها بایستی پژوهش او از اصالت و نوآوری برخوردار باشد، بلکه باید اندیشه‌ها، تفسیرها، و تحلیل‌های خود را دربارۀ هرگونه اطلاعات گردآوری شده، بیان کند. به عبارت دیگر در رسالۀ دکتری پژوهشگر باید بتواند نظریه ‌ای جدید ارائه دهد یا نظریه ای بیان کند که ناقض یا تأییدکنند ی نظریات قبلی باشد. رساله دکتری تخصصی باید به ارائه و یا طراحی الگو ییانجامد.

این مطالب را نیز ببینید!

در حاشیه همایش یین المللی سلامت، حکمت و حکمرانی(عکس)

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با حضور دکتر سیدحسن امامی رضوی ...