خانه / آموزشی / ارزیابی خدمات بهداشتی و درمانی / نقشه راه برای مدیریت اپیدمی کووید در جمهوری اسلامی ایران

نقشه راه برای مدیریت اپیدمی کووید در جمهوری اسلامی ایران

نقشه راه برای مدیریت اپیدمی کووید در جمهوری اسلامی ایران
حمید سوری*
اپیدمیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (۱۳۷ مشاهده)
زمینه و هدف: ارائه نقشه راه برای مدیریت اپیدمی کووید-۱۹ در جمهوری اسلامی ایران و ایجاد دستور کار مشترک به‌منظور تقویت مراقبت‌های بهداشتی است.
روش: نقشه راه با استفاده از دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت تهیه شد. بر این ‌اساس ۱۰ محور شامل هماهنگی، برنامه‌ریزی و نظارت در سطح کشور؛ ارتباط خطر و مشارکت جامعه؛ نظارت؛ تیم‌های واکنش سریع و تحقیق و بررسی؛ نقطه ورود، سفرهای بین‌المللی و حمل‌ونقل؛ آزمایشگاه؛ پیشگیری و کنترل عفونت؛ مدیریت بالینی؛ پشتیبانی عملیاتی؛ خدمات بهداشتی ضروری و واکسیناسیون مورد بررسی قرار گرفتند. اطلاعات استفاده شده برای تعیین هر قسمت از مقالات و گزارش‌های بومی و بین‌المللی مرتبط، بررسی‌های میدانی، نظرات متخصصان مرتبط و آشنا با مسائل اپیدمی کووید-۱۹ و بازدیدهای میدانی به دست آمد.
یافته‌ها: ایجاد مسیرهای مراقبتی در بیماران مظنون به کووید-۱۹ از جنبه‌های ایجاد هماهنگی در ارائه خدمات، پایبندی به برنامه زمان‌بندی شده، توالی مناسب اقدامات تشخیصی و درمانی با توجه‌ به سه ویژگی فوق، توسعه مسیرهای مراقبتی برای این بیماران می‌تواند منجر به ارتقای کیفیت خدمات شود. توجه به نقشه راه برای مدیریت اپیدمی حاضر و آنچه در آینده به‌عنوان تهدیدات زیستی با آن روبرو هستیم مورد تأکید تمامی متخصصان و کارشناسان بود و در مدیریت اپیدمی کاربرد عملیاتی دارد.
نتیجه‌گیری: استفاده از نقشه راه تهیه شده می‌تواند فرصت مناسبی برای مدیریت برنامه‌ریزی‌شده اپیدمی حاضر همین‌طور تهدیدات زیستی آینده فراهم کند. کشور ما در جغرافیایی قرار گرفته که به دلایل مختلف استعداد تهدیدات زیستی در آن کمابیش بالا است و بدون یک نقشه راه جامع، مقابله با آنها هزینه زیادی تحمیل می‌کند.
واژه‌های کلیدی: ایران، اپیدمیولوژی، کووید-۱۹، مدیریت بیماری
متن کامل [PDF 235 kb]   (۳۴ دریافت) 
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۴۰۱/۸/۱ | پذیرش: ۱۴۰۱/۹/۱ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۴۰۱/۹/۱۶ | انتشار: ۱۴۰۱/۹/۳۰

این مطالب را نیز ببینید!

اثر مدیریت سایبرنتیک بر خطاهای پزشکی در بیمارستان

مقالات پژوهشی مدیریت اطلاعات سلامت اثر مدیریت سایبرنتیک بر خطاهای پزشکی بیمارستان های منتخب دانشگاه علوم ...