خانه / اندیشکده سلامت جمعیت و خانواده / آیا پیری عمومی در انتظار کشور است؟!

آیا پیری عمومی در انتظار کشور است؟!

“جوانی جمعیت” لازمه ایران قوی و پیشرفته است.

 

"جوانی جمعیت" لازمه ایران قوی و پیشرفته است

رییس اندیشکده سلامت جمعیت و خانواده گفت: جوانی جمعیت، مسئله آینده ایران و لازمه ایران قوی و پیشرفته و در واقع ضرورت اصلاح ساختار سنی است و نیاز به علاج قبل از وقوع بحران دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر خلیل علی محمدزاده در هجدهمین همایش هم‌اندیشی استادان و نخبگان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در مشهد با اشاره به تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس اظهار کرد: پیرو سیاست‌های کلی در سال ۱۳۹۳، تصویب این قانون و تخصیص منابع برای همه مواد و تبصره‌های آن ضرورت دارد لکن بدون فرهنگ‌سازی و پذیرش آن توسط مردم، بیش از ۴ برابر کاهش در نرخ باروری کل در ۳۰ سال اخیر، قابل جبران نیست.

وی با ذکر این مطلب که با روند فعلی تولدها، در آستانه پیری زودرس قرار گرفته ایم، ادامه داد: کاهش شدید باروری در ۳ دهه گذشته، باعث شده که در ۳ دهه آینده انتظار نرخ سالمندی ۳ برابری داشته باشیم.

علی محمدزاده تصریح کرد: این مسئله گویای این حقیقت است که همانطور که در کنترل جمعیت، ایران سرعت بی‌سابقه ای داشت، با استمرار وضع فعلی در سال ۲۰۵۰، احتمالا از سالمندترین کشورهای جهان باشیم!

سالمندی جمعیت , فرزندآوری , کاهش جمعیت ,

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا از هم‌اکنون گفته می‌شود در منطقه خطر هستیم؟ گفت: برای اینکه نرخ باروری کل ایران بیش از یک دهه است که زیر حد جایگزینی است و در ۲ سال اخیر نیز کاهش یافته و به ۱٫۶ فرزند رسیده است، در حالیکه برای کشورهای در مسیر پیشرفت چون ایران، حد جایگزینی جمعیت باید کمتر از ۲٫۵ نباشد لذا سال‌هاست که در منطقه خطر هستیم و مبالغی در این منطقه پیشروی کرده‌ایم، اگر نتوانیم این شکاف را جبران کنیم، دچار عدم تناسب در هرم سنی جمعیت خواهیم شد.

این پزشک و استاد دانشگاه، فرهنگ‌سازی در فضای عمومی و در نظام بهداشتی را مکمل بسیار اثرگذار در کنار سیاست‌های کلی و قانون جمعبتی مجلس خواند و خاطرنشان کرد: باید مسائل جمعیتی برای متخصصان علوم مختلف تبیین شود و اقناع صورت گیرد و گرنه متقاعدسازی مردم و خانواده‌ها به کندی پیش خواهد رفت.

وی با اشاره به قرار گرفتن ایران در پنجره جمعیتی و لزوم پرداختن حاکمیت و خانواده‌ها به تامین آموزش عالی، مهارت‌افزایی، اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان و میانسالان یادآور شد: جوانی جمعیت، مسئله آینده ایران و لازمه ایران قوی و پیشرفته و در واقع ضرورت اصلاح ساختار سنی است و نیاز به مدیریت علاج قبل از وقوع بحران دارد.

رئیس اندیشکده سلامت جمعیت و خانواده تصریح کرد: اگر دولت‌ها از وظایف خود در دوره طلایی فرصت جمعیتی غفلت کند و این پنجره سال ۱۴۲۵ بسته شود، با تهدیدها و آسیب‌های ناشی از این فرصت‌سوزی‌ها مواجه خواهیم شد.

این مطالب را نیز ببینید!

ملت ایران نهمین رئیس جمهور خود را انتخاب کرد

دکتر مسعود پزشکیان رئیس‌جمهور جدید ایران کیست؟ 🔹دکتر مسعود پزشکیان متولد ۷ مهر ماه ۱۳۳۳در ...