خانه / آموزشی / دانش خانواده و جمعیت / برخی کشورها کمپ‌های ترک اعتیاد به اینترنت ایجاد کرده‌اند

برخی کشورها کمپ‌های ترک اعتیاد به اینترنت ایجاد کرده‌اند

کد خبر: ۲۲۲۶۸۵
تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ – ۲۰:۰۸
برخی کشورها کمپ‌های ترک اعتیاد به اینترنت ایجاد کرده‌اند

دکتر خلیل علی محمدزاده بایگانی | پایگاه خبری تحلیلی صدای حوزه | پایگاه خبری تحلیلی صدای حوزه

ب

برخی کشورها کمپ‌های ترک اعتیاد به اینترنت ایجاد کرده‌اند
افزایش استفاده افراطی از گوشی همراه در دوره کرونا

رئیس‌مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت با‌اشاره به آسیب‌های ناشی از اعتیاد به گوشی همراه گفت: متأسفانه کار به جایی رسیده است که در برخی کشورها کمپ‌های ترک اعتیاد به اینترنت و تلفن همراه راه‌اندازی شده است!
به گزارش خبرگزاری تسنیم، دکتر خلیل علی‌ محمدزاده در وبینار پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های آموزشی اظهار داشت: پیشگیری از اعتیاد نیازمند سه پایه آگاهی، آموزش و مشاوره است و خانواده‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و رسانه‌ها در توجه دادن کودکان، نوجوانان و جوانان به موضوعاتی چون هویت و شخصیت انسانی و نیز سبک زندگی سالم، شیوه درست زیستن و رفتار اجتماعی صحیح، نقش حائز اهمیتی دارند.
علی ‌محمدزاده با‌اشاره به وابستگی افراطی به گوشی‌های همراه ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد مردم دنیا گوشی همراه دارند که ۸۰ درصد آنها از برنامه‌های کاربری این ابزار استفاده می‌کنند و طراحی انجام‌شده و محتویات جدیدی که این گوشی‌ها تولید می‌کنند، به‌گونه‌ای است که با مداومت مصرف، حلقه اجبار یا چرخه بی‌اختیاری را همان‌طور که در اعتیاد به مواد مخدر با ترشح دوپامین و پاداش فعال می‌شود، باعث می‌شود و منجر به اعتیاد می‌شود؛ ۵۶ درصد این تلفن‌ها هوشمندند و از این میزان، نیمی به اینترنت پرسرعت متصلند. وی افزود: بر اساس برخی پژوهش‌ها، وقت کاربران بیش از چهار ساعت در روز در گوشی‌ها سپری می‌شود که بخش عمده آن، حکم سرگرمی دارد؛ حال ببینید این افراط که با تکرار به ولع زیاد برای مصرف هم می‌انجامد، چه خطراتی می‌تواند دربر داشته باشد!
این استاد دانشگاه با‌اشاره به برخی آسیب‌های ناشی از اعتیاد به گوشی‌های همراه بیان داشت: آسیب‌هایی همچون نزدیک‌بینی، افسردگی، استرس، اختلالات عصبی و استخوانی و تغییر در ریتم شبانه‌روزی، کم شدن خواب عمیق و نیز ارتباط آن با دیابت، سرطان، چاقی و کم‌تحرکی و حتی آلزایمر، از جمله این موارد هستند.
علی ‌محمدزاده در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین همپوشانی و تمایز سرگرمی با تفریح پرداخت و خاطرنشان کرد: هر دو با تعدیل خلق همراهند، ولی نتیجه سرگرمی افراطی، قرار گرفتن در مسیر سبک زندگی بیهوده و ناسالم است، در حالی که تفریح، کنار تغییر خلق، اغلب رشد روانی و اجتماعی را موجب می‌شود.
وی، وابستگی افراطی به گوشی‌های هوشمند را یک وابستگی واقعی خواند و متذکر شد: اعتیاد مدرن که به وابستگی به سرگرمی‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند، تبلت، بازی‌های رایانه‌ای و فضاهای مجازی اطلاق می‌شود، مانند اعتیاد به مواد مخدر، کنار مشکلات جسمی و روانی، مشکلات اجتماعی به‌بار می‌آورد که مواردی چون عدم کنترل روی رفتار، افت تحصیلی و شغلی و اختلال در روابط اجتماعی و همچنین اختلال در ارتباطات خانوادگی و رابطه با فرزندان، خشونت و پرخاشگری از جمله آنهاست.
رئیس‌مرکز تحقیقات سیاستگذاری اقتصاد سلامت افزود: افراد و مراکز تربیتی مثل بسیاری از کشورها، در مدیریت کمّی و کیفی فن‌آوری‌های جدید، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، باید احساس مسئولیت بیشتری کنند.
علی‌ محمدزاده گفت: اعتیاد به گوشی‌های همراه در دنیا رو به گسترش و نگران‌کننده است و برای برخی کاربران، حتی ترک این اعتیاد سخت‌تر از اعتیاد به مواد مخدر قوی است.
نشانه‌های اعتیاد به گوشی‌های همراه
وی، برخی نشانه‌های اعتیاد به گوشی‌های همراه را این‌گونه عنوان کرد: رد و بدل کردن پیامک با کسی که در خانه و یا هم‌اتاق هست، مدام کنترل کردن گوشی همراه و دلبسته لایک و کامنت دیگران بودن، با گوشی خوابیدن، دیدار با افراد در فضاهای مجازی، گوشی را همه جا با خود بردن حتی دستشویی، همواره آن‌لاین بودن، غذا خوردن و حتی مطالعه کردن در حالی که سر در گوشی داریم، ترس و نگرانی از اینکه از گوشی خود دور باشیم (نموفوبیا) و مواردی دیگر…
این استاد دانشگاه یادآور شد: وجود حداقل سه نشانه حاکی از اعتیاد است و بایستی به‌تدریج این وابستگی را کاهش دهیم، در غیر این‌صورت با اختلالات و بیماری‌های جدی مواجه خواهیم شد.
علی ‌محمدزاده با توصیه به اینکه لازم است کاربران دو سه ساعت قبل از خواب گوشی را از خود دور کنند، افزود: معتقدم به‌ویژه موقع ورود به خانه، همچون جاکفشی در ورودی خانه، باید جاموبایلی تعبیه شود و بهتر است افراد همچون گذشته در صورت نیاز با مطالعه کتاب به خواب روند، همچنین ورزش، سفر و طبیعت‌گردی را در برنامه‌های خود بگنجانند.
راه‌اندازی کمپ‌های ترک اعتیاد به اینترنت در برخی کشورها
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه کار به جایی رسیده است که در برخی کشورها، کمپ‌های ترک اعتیاد به اینترنت و تلفن همراه راه‌اندازی شده و اغلب افراد به‌ویژه کودکان و نوجوانان با پیامدهای جدی کاهش مهارت‌های خودکنترلی به این کمپ‌ها مراجعه و تحت راهنمایی و درمان قرار می‌گیرند.
رئیس ‌مرکز تحقیقات سیاستگذاری اقتصاد سلامت با یادآوری این نکته که وضعیت خاص کرونا هم استفاده افراطی از این وسیله را درصدی افزایش داده است، گفت: اگر میزان مصرف کنترل نشود و به همین منوال ادامه یابد، تأسیس این کمپ‌ها در ایران نیز امری ضروری است.

این مطالب را نیز ببینید!

تسلیت به دبیر ستاد ملی جمعیت

دکترخلیل علی محمدزاده عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رئیس اندیشکده سلامت جمعیت و خانواده بمناسبت ...