خانه / پژوهشی / بانک مقالات / فرق مجلات (ISI)ESCI با ISI

فرق مجلات (ISI)ESCI با ISI

نمایه استنادی منابع نوظهور (ESCI) چیست؟

نمایه استنادی منابع نوظهور (ESCI) چیست؟

نمایه استنادی منابع نوظهور (Emerging Sources Citation Index) یکی از جدیدترین محصولات مؤسسه تامسون رویترز است که با هدف افزایش مشاهده‌پذیری مجلات و به عنوان یک نمایه جدید در مجموعه هسته پایگاه وب علوم در نوامبر سال ۲۰۱۵ معرفی و ارائه‌شد.

نمایه استنادی منابع نوظهور که شامل بیش از ۵۰۰۰ مجله از سراسر جهان است، از نظر قابلیت‌ها و اطلاعات ارائه‌شده مشابه با سایر نمایه‌نامه‌های این پایگاه نمایه استنادی علوم گسترده، نمایه استنادی علوم اجتماعی و نمایه استنادی هنر و علوم انسانی بوده و از جمله دلایل ایجاد آن فراهم کردن شرایطی به‌منظور بررسی بیشتر این مجلات جهت انتقال به یکی از سه نمایه‌نامه مذکور و همچنین ارتقاء جایگاه بین‌المللی مجلات به‌خصوص مجلات دارای موضوعات نوظهور با افزایش قابلیت جستجو، کشف و استناد به آن‌ها می‌باشد. در واقع، این نوآوری توسط مؤسسه تامسون رویترز باعث می‌شود تا نشریاتی که از نظر منطقه‌ای مطرح و یا در خصوص موضوع خاصی به چاپ می‌رسند، از مشاهده‌پذیری و دسترس‌پذیری بیشتری بهره‌مند شوند و در مجموعه هسته وب علوم قابل‌مشاهده و استناد باشند.

نمایه استنادی منابع نوظهور

پس از ارزیابی دقیق‌تر و انتقال این مجلات به یکی از سه نمایه‌نامه، ضریب تأثیربرای آن‌ها محاسبه و ارائه می‌گردد. طبق اطلاعات ارائه‌شده از سوی تامسون رویترز، هدف اصلی این مجموعه نمایه‌سازی تعداد بیشتری از مجلات علوم به‌صورت رقابتی می‌باشد. این پایگاه رقابت بسیار فشرده مجلات در پایگاه‌های SCIE, SSCI, AHCI  از مجموعه تامسون رویترز را به‌صورت عینی و آشکار و قابل ارزیابی برای همه بیان می‌کند. بدین ترتیب مجلات می‌توانند در یک فضای رقابتی واقعی نتایج ارزیابی خود را در این پایگاه ملاحظه نموده و سپس طی یک فرایند انتخابی تنها مجلاتی در سه پایگاه مذکور وارد شوند که بیشترین ضریب نفوذ را داشته باشند.

نمایه استنادی منابع نوظهور

نمایه استنادی منابع نوظهور شامل مجلاتی است که:

  1. کیفیت بالایی دارند و روند داوری آن‌ها به‌صورت داوری همتایان است؛
  2. از شیوه چاپ و نشر اخلاقی پیروی می‌کنند و دارای گواهی اخلاق بین‌المللی هستند؛
  3. از لحاظ مطالب و محتوای علمی برای جامعه علمی ارزشمند هستند؛
  4. توسط افراد تأثیرگذار و بنیان‌گذاران گروه‌های علمی منتشر می‌شوند؛
  5. از لحاظ فنی، ملزم به رعایت اصول تامسون رویترز هستند؛
  6. دارای اولویت منطقه‌ای در انتشار و چاپ مقالات هستند؛
  7. مجلاتی که ارسال مقاله به آن‌ها کاملاً الکترونیکی و آنلاین است.
  8. تمامی مقالات این مجلات از ابتدای سال ۲۰۱۵ وارد این پایگاه شده‌اند.

در حال حاضر از بین ۵۹۵۴ مجله نمایه شده در نمایه استنادی منابع نوظهور، ۴۵ مجله از کشور ایران وجود دارد. تمامی مقالات این مجلات از ابتدای سال ۲۰۱۵ وارد این پایگاه شده و به این صورت نمایه می‌شوند و هر ساله بررسی این نشریات برای نمایه شدن در SCIE هم توسط مؤسسه تامسون رویترز انجام می‌شود و نشریات برتر موفق به نمایه شدن در SCIE خواهند شد.

لیست کامل مجلات نمایه شده در ESCI

لینک مجلات نمایه‌نامه ESCI در Master Journal List

 

منابع مورد استفاده:

  • http://wokinfo.com/products_tools/multidisciplinary/esci
  • http://wokinfo.com/wok/media/pdf/ESCI_Fact_Sheet.pdf

این مطالب را نیز ببینید!

Identifying factors affecting a healthy lifestyle in the post-COVID-19 era

April 2024 – Volume 13 – Issue 1 Editor-in-Chief: Prof. Alireza Yousefy ISSN: ۲۲۷۷-۹۵۳۱ Online ISSN: ۲۳۱۹-۶۴۴۰ Frequency: Continuous ...