خانه / آموزشی / ارزیابی خدمات بهداشتی و درمانی / دعوت از وزیر بهداشت برای گفتگوی جمعیتی

دعوت از وزیر بهداشت برای گفتگوی جمعیتی

اظهارات ضد جمعیتی وزیر بهداشت؛ آیا نمکی حاضر به مناظره جمعیتی می‌شود؟!

اظهارات ضد جمعیتی وزیر بهداشت؛ آیا نمکی حاضر به مناظره جمعیتی می‌شود؟!

در پی اظهارات ضدجمعیتی وزیر بهداشت در روز ملی جمعیت، دکتر سعید نمکی به گفتگوی جمعیتی فرا خوانده شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ در پی اظهارات اخیر وزیر بهداشت در روز ملی جمعیت، مبنی بر اینکه “رشد جمعیت از نظر کمّی به‌اندازه کیفیت جمعیت، مهم نیست!” دکتر خلیل علی محمدزاده پزشک و استاد دانشگاه وزیر بهداشت را به گفتگوی جمعیتی فراخواند.

نمکی در بخشی از اظهارت خود گفته بود: “رشد جمعیت از نظر کمّی به‌اندازه کیفیت جمعیت، مهم نیست! کیفیت جمعیت در جوامع به‌مراتب مهمتر از کمّیت آن است. اگر نتوانیم کمّیت را به سمت و سوی کیفیت مدیریت کنیم، جمعیتی طغیانگر، معتاد، گرفتار، خشن و حادثه‌آفرین خواهیم داشت کما اینکه در دنیا می‌بینید. وقتی کوچ از کشورهای فقیر به‌سمت کشورهای غنی آغاز می‌شود، پشت دروازه‌های خیلی از شهرهای اروپایی می‌بینید که چه جمعیتی با یک بچه در آغوش، یکی در دستش و یکی هم پشت سرش، در سرما و یخبندان برای پناهندگی، آواره بودند، این یعنی اگر رشد کیفی در جمعیت نداشتیم، کمّیت ما را له می‌کند!”

در این رابطه، دکتر علی‌محمدزاده با توجه به اهمیت مقوله جمعیت و با توجه به کوتاه بینی‌ها و کم عملی‌هایی که اکثر دستگاه‌ها در این زمینه دارند، وزیر محترم بهداشت را به گفتگوی رسانه‌ای دعوت کرد و گفت: باید دستگاه‌های مختلف و از جمله وزارت بهداشت در رابطه با سیاست‌های کلی جمعیت و کارنامه و برنامه‌ای که در این زمینه دارند، روشنگری کنند.

وی با اشاره به سخنرانی عجیب و گیج‌کننده مقام وزارت در روز ملی جمعیت تصریح کرد: نامگذاری روز ملی جمعیت برای این نیست که در آن روز نشستی تشکیل داده و برای خود دستی فشانیم، بی‌آنکه طرح عملیاتی داشته باشیم. از کنار مسائل مهم و تکلیف‌ها به آسانی بگذریم، در حالیکه جا دارد بر وضعیت موجود و پیش رو، گاهی سوگوارانه گریست، زیرا در سایه همین عملکردها و اغلب بی‌عملی‌هاست که طی سال‌های اخیر، همچنان نرخ باروری کل و میزان رشد جمعیت نزول می‌کند.

این استاد دانشگاه با ذکر این مطلب که خوب می‌داند؛ حوزه های «فرهنگ» و «اقتصاد» و سبک زندگی، تاثیرات فراوانی در تراژدی جمعیتی دارند، متذکر شد: ۱۵ سال از آغاز پنجره جمعیتی و ۷ سال از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت گذشت و متاسفانه معضلات، موانع، غرض ورزیها، فرافکنیها، سنگ‌اندازیها، عادی‌انگاریها و سوء مدیریتها همه باقی است و ما گاهی صرفاً بر دستورالعملهای قبلی خود، «واو»ی را اضافه و یا از آنها «واو»ی را می‌کاهیم!

وی افزود: امید هست که دکتر نمکی این گفت‌و‌گو را با هر مجری و کارشناسی که خود تعیین می‌کنند، بپذیرند، تا بتوان موارد را حلاجی و برای این تهدید بزرگ پیشرفت و آینده ایران و خلاهای موجود آن، چاره‌ای اندیشیده شود و همه دستگاه‌ها در جهت مشارکت‌های علمی و عملی آگاهانه اقدام کنند.

علی‌محمدزاده خاطرنشان کرد: به نظر اقدام مبارکی خواهد بود؛ جوانب کار و ابعاد قضیه بیشتر روشن خواهد شد و اجرای سیاست‌های کلی جمعیت تسهیل خواهد شد.

بیشتر بخوانید

در سایر رسانه ها:

title

کد خبر: ۱۸۸۰۲۸
پایگاه خبری نقد دولت

این مطالب را نیز ببینید!

Identifying factors affecting a healthy lifestyle in the post-COVID-19 era

April 2024 – Volume 13 – Issue 1 Editor-in-Chief: Prof. Alireza Yousefy ISSN: ۲۲۷۷-۹۵۳۱ Online ISSN: ۲۳۱۹-۶۴۴۰ Frequency: Continuous ...