خانه / آموزشی / ارزیابی خدمات بهداشتی و درمانی / برنامه تیتر امشب شبکه خبر، جمعیت باروری و ناباروری

برنامه تیتر امشب شبکه خبر، جمعیت باروری و ناباروری

کد خبر : ۸۱۷۱۷۰

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ – ۲۳:۳۲

مشاور عالی وزیر بهداشت گفت: در سال ۱۳۹۵ یک عده‌ای نشستند و برخاستند و نرخ باروری ۲.۰۱ سرشماری را به ۲.۱ دهم کردند، اما در مطالعه‌ای که همان زمان ما انجام دادیم نرخ باروری ۱.۹ بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 دکتر محمداسماعیل اکبری در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به این که سیاست‌های تحدید جمعیت در خارج از کشور مطرح شد گفت: قرار بود میزان فرزندآوری در کشور به حد جانشینی برسد، اما یادمان رفت که قضیه را رصد کنیم و نرخ باروری از دهه ۸۰ شروع به منفی شدن کرد و کم کم از ۳.۷ به ۳ و ۲.۵ و ۲ رسید و الان دعوا سر ۱.۶ و ۱.۷ است.

مشاور عالی وزیر بهداشت با ابراز تاسف از این که دیگر در فاز جبران جمعیت نیستیم گفت: با وجود این که رهبر انقلاب از دهه ۹۰ به تنهایی شروع کردند به تذکر دادن، اما هیچ خبری نشد و هنوز هم خیلی‌ها هستند که حاشیه‌ها را روشن می‌کنند، اما متن مسئله را خاموش می‌کنند.

اکبری با بیان این که الان بحث جمعیت، سره از ناسره را در بحث علاقه به کشور ایران نشان می‌دهد گفت: متاسفانه گرفتاری‌های ما بیشتر از نفاق‌های درونی است.

دکتر خلیل علی‌محمدزاده رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری اقتصاد سلامت نیز با اشاره به تاریخچه مهار جمعیت کشور بعد از پایان جنگ تحمیلی گفت: ما اواسط دهه هفتاد به همه اهداف کنترل جمعیت رسیدیم و باید طرح کنار گذاشته می‌شد و سیاست تعدیل و تناسب جمعیت دنبال شود.

این پزشک و استاد دانشگاه گفت: تاکنون رهبر معظم انقلاب بیش از ۴۴ بار راجع به مسئله حیاتی جمعیت، تاکید، تکرار و هشدار داشتند ولی حرکت بایسته و شایسته ای دستگاه های مختلف مسئول در زمینه سیاست های کلی جمعیت نداشتند.

علی‌محمدزاده افزود: ما از نظر نرخ  TFR در رتبه بندی کشورها در رتبه ۱۴۳ قرار داریم.

او گفت: سازمان‌های معتبر و مرتبط جهانی اعلام کرده اند که با این روند در سال ۱۴۵۰ بیش از ۵۰ درصد جمعبت ایران سالمند خواهند شد. بنابر این در سالمندی زودرس کشور، این شدت عمل در کاهش نرح باروری کل تاثیرگذار است.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری اقتصاد سلامت افزود: همانگونه که یک دولت و حاکمیت پشت سیاست‌های کنترل جمعیت بود، الان احساس نمی شود که حاکمیت و دولت پشت سیاست‌های افزایش جمعیت هست، تشویقها، فرهنگسازیها و حمایتهای مختلف از نسل جوان و خانواده ها دیده نمی شود.

علی‌محمدزاده با بیان این که همه کشور‌هایی که نرخ باروریشان افت کرده، سیاست‌های تشویقی اتخاذ کرده اند، گفت: با سیاستگذاری و فهم آن توسط مدیران ارشد و میانی و قانونگذاری و تشویق و حمایت‌های جامع و فرهنگسازی با کمک رسانه‌ها، این خلاء را باید جبران کنیم و گرنه به تعبیر حضرت آقا با شعار و صلوات مسئله حل نمی‌شود.

دکتر صادقی مهمان دیگر برنامه هم زوج‌های نابارور را پتانسیل بالقوه افزایش جمعیت دانست و گفت: ما حداقل ۴ میلیون زوج نابارور در کشور داریم که باید برای بچه دار شدن به آتها کمک شود.

رئیس پژوهشگاه و مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا گفت: هزینه درمان ناباروری در ایران نسبت به کشور‌های دیگر بسیار کم است، اما به نسبت درآمد مردم سنگین است.

متن و فیلم خبر
https://www.ghatreh.com/news/nn58932039

این مطالب را نیز ببینید!

تبریک بهار طبیعت در بهار رمضان

بهاران خجسته باد یکی از دعا‌های مشهور میان ما ایرانی‌ها که سنت‌های ایرانی مان را ...