خانه / آموزشی / اصول و مبانی مدیریت / یادداشت؛ کرونا، اقتصاد و مدیریت

یادداشت؛ کرونا، اقتصاد و مدیریت

Image result for خبرگزاری فارس

دیدگاه   ۱۶:۴۰ – ۱۳۹۸/۱۲/۲۹

کرونا، اقتصاد و مدیریت

دکترخلیل علی محمدزاده*

 

کرونا ویروس جدید که به نام بیماری کووید-۱۹ نامگذاری شده و از ووهان چین سرچشمه گرفته است، هفتمین عضو خانواده بزرگ Coronaviruses است .

کرونا ویروس ها که تاریخچه پیدایش آنها به سال ۱۹۶۰ بر می گردد؛ پیش تر از چهار نوع سرما خوردگی گرفته تا بیماری هایی مانند سندرم حاد تنفسی SARS-CoV در سال ۲۰۰۲  و سندم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV9 در سال ۲۰۱۲ را باعث شده اند.

متداول‌ترین انواع‌ این خانواده عبارتست از؛ ۲۲۹E (آلفا کروناویروس)، NL63 (آلفا کروناویروس)، OC43 (قرنطینه ویروس بتا) و HKU1 (کرونا ویروسی بتا)

کووید-۱۹ نوع جدید ویروس است که قبلاً در انسان مشخص نشده بود. این نوع از ویروس میزان شیوع و قدرت سرایت بالایی دارد.

کرونا ویروس ها زئونوتیک هستند. به این معنی که بین حیوانات و مردم منتقل می شوند. تحقیقات دقیق نشان می دهد که SARS-CoV از گربه ها به انسان و MERS-CoV از شترها به انسان منتقل شده است.

علائم شایع COVID-19 شامل تب، سرفه، تنگی نفس و سایر مشکلات تنفسی است. در موارد شدیدتر، عفونت می تواند باعث پنومونی، سندرم حاد تنفسی، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود.

توصیه های استاندارد برای جلوگیری از شیوع عفونت شامل شستن منظم دست، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه و پختن کامل گوشت و تخم مرغ است.

کنترل این بیماری مشارکت موثر و همگانی مردم در شکل گیری خود مراقبتی ها، سالم سازی محیط و خانه نشینی و حفظ فاصله اجتماعی را می طلبد.

در حالی که چین از ۹ دی تا کنون (۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸) تقزیبا به کنترل موفق این بیماری نایل آمده است. این بیماری به درون مرزهای بیش از ۱۶۰ کشور رسیده ولی قریب به اتفاق این کشورها هنوز مراحل سه گانه اپیدمی را تا رسیدن به نقطه ای که چین در آن ایستاده است، طی نکرده اند. در روزهای آینده هم محتمل است که بیماری به بقیه کشورهای دنیا  برسد.

سازمان بهداشت جهانی اخیرا این بیماری را پاندمی اعلام کرده است. همه کشورها در مقابله با این بیماری اقدامات مشابهی را بسته به نوع نظام سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین توان سیستم بهداشتی و درمانی و شرایط اقتصادی خود، در حال تصمیم گیری و اجرا هستند.

این بیماری که هنوز ابعاد ناشناخته زیادی دارد، اقتصاد خانواده ها، بنگاه ها و اقتصاد کلان دنیا را با شوک منفی روبرو ساخته است، بنابر این ضرورت دارد که همه ملل با دولت های خود همفکری و همراهی نمایند، تا در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین تلفات بر آسیب های ناشی از این بیماری غلبه کنند.

کرونا نمایه

برای این منظور دولت ها بر اساس اولویت های خود باید سیاست های معیشتی، حمایتی، مالی، تجاری و پولی مناسبی را اتخاذ کنند، تا از این طریق در کنار رفع نیازهای اولیه مردم، با ایجاد امید و انگیزه، سیستم خود را برای مدیریت شرایط سخت تر دوره پسا کرونا آماده کنند. سیاست هایی که دولت جمهوری اسلامی ایران هم در دستور کار دارد.

ترس و وحشتی که از گسترش این بیماری و به واسطه اقدامات ناشایست شایعه پردازان و محتکرین در تن و روان مردم افتاده و سلامت جسم و روح آن ها را در معرض اختلال قرار داده نیز مقوله مهم دیگری است که نیازمند آگاهی بخشی، گفتگو، مشاوره، مدیریت و اقدامات قانونی است، تا این مسئله  بر عمق، پیچیدگی و شدت بحران کرونا در کشورها نیفزاید.

اما فراموش نکنیم که کرونا را با رعایت بهداشت فردی و جمعی، کمک به همدیگر، همکاری ها، هماهنگی ها و از خود گذشتگی ها، صبر و شکیبایی و مدیریت صحیح شرایط می توانیم شکست دهیم.

کرونا یک بحران چندجانبه است. از این بحران با یک اراده و انضباط ملی قوی و بسیج هوشمند همه ظرفیت ها و منابع جامعه می توانیم عبور کنیم.

در عبور از این بحران، همه من ها، باید به ما تبدیل شوند. اگر همه با هم مراقبت کنیم، کرونا رخت بر می بندد.

ولی آنچه که هم اکنون از مشاهده ترافیک جاده های ایران در آستانه نوروز شاهد هستیم، پیش آگهی خوبی به دست نمی دهد.

مردم عزیز ایران؛ یک سوال، آیا می دانید تا همینجای کار، آمار ابتلا و فوتی های کرونای جدید در ایران، به نسبت میزان جمعیت، بیش از چین است؟!

لطفا به این آمار و بررسی توجه فرمایید: چین که ۱۷٫۵ برابر ایران جمعیت دارد و در مرحله نهایی مدیریت اپیدمی فعلی است. حدود ۸۱٫۵ هزار ثبت ابتلا و نزدیک به ۳۲۵۰ مرگ داشته است. ایران هنوز در مرحله افزایشی این اپیدمی است، تا امروز بیش از ۱۷ هزار مبتلا و ۱۱۳۵ متوفی دارد. تامل در این مقایسه ساده، نشان می دهد که وضع خوبی نداریم. باید هشدارها را جدی بگیریم.

مسافرت ها و جابجایی ها اگر در سلامت چامعه خللی ایجاد کند، بر خلاف مسئولیت، تعهد و انطباق اجتماعی است.

با حفاظت از سلامت خود و دیگران، از حریم انسان و انسانیت پاسداری کنیم.

 

*عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رییس مرکز تحقیقات سیاستگذاری اقتصاد سلامت

 

سایر یادداشت ها، گفتگوها و نوشته ها از دکترخلیل علی محمدزاده در باره کرونا ویروس

این مطالب را نیز ببینید!

نظام پرداخت Fee for Service

دکترخلیل علی محمدزاده رئیس مرکز سیاستگذاری اقتصاد سلامت در کنفرانس تحلیل انواع نظام های پرداخت ...