خانه / پژوهشی / بانک مقالات / قوانین مربوط به دفاع از رساله دکتری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

قوانین مربوط به دفاع از رساله دکتری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی طی بخشنامه‌ای قوانین مربوط به دفاع از رساله دکترای دانشجویان این دانشگاه را ابلاغ کرد که در ادامه می‌خوانید.

دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بخشنامه‌ای به روسای استان ها واحد ها مراکز آموزشی و معاونت آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه‌ای در خصوص دفاع از رساله دکترای تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد‌ه است.

تائید کفایت دستاوردهای علمی رساله دکترای تخصصی

بر اساس این بخشنامه، جلسه پیش دفاع به صورت متمرکز با حضور هیئت تخصصی، دانشجو، استادان راهنما و یک نفر داور برگزار می‌شود.

با پیشنهاد استاد راهنما و مشاور مبنی بر داشتن کفایت علمی رساله و تائید آن در شورای تحصیلات تکمیلی واحد، دانشجو ملزم است در حضور هیئت تخصصی از کفایت دستاورد علمی خود دفاع کند.

سپس استاد راهنما از کفایت دستاوردهای علمی ساله دفاع و داوران به نقد آن می‌پردازند؛ از این زمان دانشجو با استاد راهنما می‌توانند به نقد صورت‌ گرفته پاسخ دهند.

در نهایت پس از رای گیری مخفی در هیئت تخصصی نتیجه به صورت کفایت ندارد یا کفایت دارد به دانشجو اعلام می‌شود.

شرایط  کفایت دستاوردهای علمی جهت جلسه پیش دفاع رساله دکتری دانشگاه آزاد اسلامی
مستندات علمی مستخرج از رساله در معاونت علوم انسانی و هنر مستندات علمی مستخرج از رساله در معاونت علوم، مهندسی و کشاورزی
پذیرش یا چاپ یک مقاله پژوهشی در نشریه های علمی معتبر داخلی یا بالاتر  پذیرش یا چاپ یک نقاله در نشریه های علمی معتبر بین المللی نمایش شده در پایگاه JCR  یا با رتبه بندیQ۲ و بالاتر درSJR
 ثبت بین المللی و ملی یا تایید پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی ثبت ۵۸ بین المللی و ملی یا تایید بین پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی
تولید محصول دانش بنیان منجر به تجاری سازی با تایید معاونت تحقیقات، و فناوری و نوآوری دانشگاه تولید محصول دانش بنیان  منجر به تجاری سازی با تایید معاونت تحقیقات، و فناوری و نوآوری دانشگاه
کرسی‌های تخصصی (نوآوری – نظریه پردازی) _
اثر بدیع هنری نوآورانه _

برای تشکیل جلسه پیش دفاع لازم است مستندات (نام استاد یا استادان راهنما، تایید شورای تحصیلات تکمیلی واحد، درخواست دانشجو، نمره آزمون جامع نمره آزمون EPT، گواهی دستاورد علمی) در سامانه متمرکز ارزیابی کفایت دستاورد علمی رساله بارگذاری شود.

در صورت انجام پیش دفاع موفق یا تایید کفایت دارد با حداکثر اصلاحات جزئی دانشجو از ظرفیت استاد و استادان  راهنما و مشاور خارج می شود.

اخراج دانشجو پس از مردود شدن از جلسه پیش دفاع رساله دکتری

در صورتی که دانشجو در پیش دفاع مردود شود یک بار دیگر می‌تواند در پیش تا حداقل سه ماه بعد شرکت کند.

دانشجویی که برای دومین بار دوم در پیش دفاع مردود می‌شود، فقط یک بار دیگر می‌تواند با اخذ مجوز از معاونت‌های موضوعی در سازمان مرکزی در پیش دفاع حداقل سه ماه بعد شرکت کند و در صورت مردودی از دانشگاه اخراج می‌شود.

دوران آمادگی به دفاع برای یک دانشجوی شهریه پرداز

دانشجویانی که در پیش دفاع قبول می‌شوند در نیم سال‌های بعد از پیش دفاع ملزم به ثبت‌نام با عنوان آمادگی دفاعی بوده و حداکثر برای دو نیم سال تحصیلی در صورت درخواست استادان راهنما و تأیید شورای پژوهشی و فناوری واحد دانشگاهی یک نیم سال دیگر در مجموعه سه نیم سال از پرداخت شهریه معاف می‌شوند.

بدیهی است در صورت عدم احراز شرایط دفاع نهایی دانشجو باید در نیم سال‌های بعدی تا سقف سنوات مجاز نسبت به ثبت‌نام و پرداخت شهریه اقدام کند.

دانشجو تا زمانی که در پیش دفاع شده است، ملزم به پرداخت شهریه نیم سال های تحصیلی است و دانشجویانی که تا تاریخ یکم فروردین‌ماه سال ۹۹ دفاع آن‌ها به تصویب شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده شورای پژوهش و فناوری واحد رسیده است می‌توانند طبق بخشنامه‌های شماره ۷۳۳۵ ۲۶۸۱ مورخ ۲۲/ ۱۰ /۹۲ و ۳۰۵۲۱۹۳ مورخ ۹۸/۰۸/۲۴ دفاع اقدام کند.

شرایط دفاع از رساله دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی

دانشجو در صورت داشتن شرایط دفاع می‌تواند در حضور هیئت داوران شامل استادان راهنما و مشاور، داوران داخلی و خارجی، مدیر گروه و استاد ناظر از رساله خود دفاع کنند نتیجه دفاع پس از مشخص شدن درجه توصیفی رساله به دانشجویی اعلام می‌شود.

شرایط کفایت دستاوردهای پژوهشی  جهت جلسه دفاع رساله دکتری دانشگاه آزاد اسلامی
 مستندات لازم جهات دفاع نهایی امتیاز پژوهشی کسب شده ارزشیابی درجه توصیفی رساله
گواهی کفایت دستاورد علمی در پیش دفاع،

چاپ مقاله پذیرش شده پیش دفاع با احراز یکی از شرایط دیگر پیش دفاع،

کسب حداقل ۵ امتیاز پژوهشی

۵

بالاتر از ۵ تا ۷

بالاتر از ۷

خوب

تا بسیار خوب

تا عالی

دانشجو چنانچه در جلسه دفاع از دستاوردهای علمی شامل کیفیت ارائه، محتوای نوشتاری و علمی ارساله نمره کمتر از ۱۶ کسب کند درج هر سال غیر قابل قبول بوده و دانشجو ملزم به انجام دفاع مجدد حداقل پس از گذشت ۶ ماه است.

نمره کمتر  از ۱۶ در رساله دکتری غیرقابل قبول است

چاپ حداقل یک مقاله پژوهشی در نشریه های دارای رتبه دانشگاه آزاد اسلامی یا وزارتین برای کسب حداقل ۵ امتیاز پژوهشی جهت انجام دفاع الزامی است.

منظور از نشریه علمی نشریه ای است که طبق آیین نامه جدید نشریه های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال ۹۸ ابلاغ شده است؛ بدیهی است تا زمان تبدیل وضعیت نشریه های دانشگاه آزاد اسلامی و انطباق آن با شرایط مندرج در آیین نامه مذکور چاپ مقالات پژوهشی مستخرج از رساله های دکترای تخصصی فقط در آن دسته از نشریه های دانشگاه آزاد اسلامی که در حال حاضر دارای رتبه علمی پژوهشی از وزارت می باشند قابل قبول است.

گواهی پذیرش با مقاله چاپ شده لازم از توسط استادان راهنما تایید شده و مسئولیت صحت گواهی پذیرش بر عهده استاد راهنما است.

شرایط پرداخت حق الزحمه استادان مشاور و راهنما

۵۰ درصد حق الزحمه پس از پیش دفاع موفق استادان راهنما و مشاور پرداخت می شود.
۷۵ درصد حق الزحمه پس از دفاع موفق استادان راهنما و مشاور پرداخت می شود و ۱۰۰ درصد حق الزحمه در صورت اخذ رساله در چارچوب طرح پایش با استادان راهنما و مشاور پرداخته می شود.

این بخشنامه از اول اردیبهشت ماه سال ۹۹ برای تمامی دانشجویان مقطع دکترای تخصصی لازم الاجرا بوده و تمامی بندهای مغایر مندرج در آیین نامه‌ها، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های قبلی ملغی می‌شود.

این مطالب را نیز ببینید!

کنفرانس تحلیل انواع نظام های پرداخت در حوزه سلامت(دوشنبه ۲۱ خرداد)

دعوت به رویداد علمی دکتر خلیل علی محمدزاده دبیر علمی کنفرانس تحلیل انواع نظام پرداخت ...