خانه / آموزشی / اقتصاد بهداشت و درمان / معیارهای بهترین سیستم بیمه درمانی از دیدگاه WHO

معیارهای بهترین سیستم بیمه درمانی از دیدگاه WHO

صنعت بیمه – سازمان بهداشت جهانی در گزارش جدیدی بهترین سیستم بیمه درمانی در جهان را بر اساس پنج معیار معرفی کرده است.
به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از لایو اینشورنس، سازمان بهداشت جهانی در این گزارش اعلام کرده است که کشورهای سوئیس، فرانسه، ایتالیا، تایوان و استرالیا بهترین خدمات بیمه ای را به شهروندان خود ارائه می دهند.
در این گزارش چند عامل اصلی در نظر گرفته شده است؛ وضعیت بهداشت نسبت به کل جمعیت، ضعف خدمات ارائه شده و پذیرش مسئولیت در قبال سیستم درمانی.
سازمان بهداشت جهانی بر این باور است که سیستم درمانی کشور سوئیس به دلیل اینکه از الگوی بیسمارک تبعیت می کند، یکی از بهترین نظام های درمانی در جهان است. شهروندان در این کشور خدمات بیمه ای از طریق کارفرمایان خود دریافت می کنند و تقریبا ۹۵ درصد آنان از بیمه های خصوصی برخوردارند.
فرانسه نیز به دلیل پذیرفتن مدل بیسمارک البته با اعمال تغییرات محدودی، یکی از بهترین نظام های درمانی را داراست. فرانسوی ها نیز بیمه های درمانی خود را از کارفرمایان خود دریافت می کنند و تمامی آنان از پوشش های بیمه ای خصوصی نیز برخورداند. دولت فرانسه حدود ۷۵ درصد هزینه های درمانی در این کشور را توسط صندوق ها پرداخت می کند. تمامی فرانسوی ها حق انتخاب دارند و می توانند سیستم درمانی را شخصا انتخاب کنند.
بر اساس میزان مرگ و میر نوزادان و طول عمر، ایتالیا نیز یکی از کشورهای است که بهترین نظام درمانی را در اختیار شهروندانش قرار می دهد. کارفرمایان هزینه های مربوط به درمان کارمندان خود را تامین می کنند. بیکاران ایتالیایی نیز توسط دولت این کشور بیمه می شوند.

در این گزارش آمده است که تایوان نیز به دلیل اجرای مدل بیمه درمان ملی در سال ۱۹۹۵ میلادی، اکنون جزو بهترین کشورها قرار گرفته است. شرکت های خصوصی بیمه گر، بیمه نامه های را معرفی می کنند و شهروندان در ازای پرداخت مبالغ اندکی به دولت، تحت پوشش کامل بیمه های درمانی قرار می گیرند.
استرالیا نیز با اجرای مدل درمانی داگلاس، سیستم دو وجهی خصوصی و دولتی را در نظام درمانی خود پیاده می کند. تقریبا تمامی شهروندان این کشور یا باید از بیمه های خصوصی برخوردار باشند و یا با پرداخت مالیات ویژه ای زیر پوشش سیستم درمانی دولتی قرار می گیرند. کارمندان حق بیمه ای خود را از طریق حقوق دریافتی ماهانه خود پرداخت می کنند که تمامی هزینه های درمانی آنان را در برمی گیرد.

این مطالب را نیز ببینید!

طرح درس اقتصاد بهداشت و درمان و بیمه

طرح درس  نام استاد: دکترخلیل علی محمدزاده    رتبه دانشگاهی: استاد        رشته تحصیلی: دکترای پزشکی ...