خانه / آموزشی / ارزیابی خدمات بهداشتی و درمانی / فاصله گذاری اجتماعی، خود قرنطینه و ایزولاسیون

فاصله گذاری اجتماعی، خود قرنطینه و ایزولاسیون

سایت تخصصی مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی | HCSM

Image result for خبرگزاری تسنیم

Image result for خلیل علی محمدزاده

  • خبرگزاری تسنیم، ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ – ۱۲:۲۴،  اجتماعی، پزشکی

دکترخلیل علی محمدزاده استاد دانشگاه مطرح کرد:

آشنایی با شیوه های موثر در مبارزه با کووید ۱۹؛ فاصله گذاری اجتماعی، خود قرنطینه و ایزولاسیون

دکتر خلیل علی محمدزاده رییس مرکز تحقیقات سیاستگذاری اقتصاد سلامت، فاصله گذاری اجتماعی (Social distancing) را یکی از شیوه های جلوگیری از گسترش شیوع کووید ۱۹ خواند و گفت: از مصادیق مهم فاصله گذاری اجتماعی، لغو اجتماعات مانند نمازهای جماعت و جمعه، جلسات هیئات مذهبی، تعطیلی حرم امام رضا(ع) و سایر حرم ها و زیارتگاه ها و حتی مراسم تشییع جنازه و آیین ترحیم و یادبود درگذشتگان و در مجموع جلوگیری از تراکم جمعیت به هر میزان است، که حوزه های علمیه و مراکز مذهبی و انقلابی پیشگام  پایبندی به آن در جامعه کنونی ایران شدند و این نشانه رابطه وثیق میان علم و دین است. بکارگیری این روش در تمام بخش ها و زمینه ها ضمن توقف و یا کاهش سرعت شیوع بیماری، به سیستم های بهداشتی و درمانی اجازه می دهد تا به مرور زمان مراقبت بیشتری از بیماران انجام دهند.

وی با تاکید بر خانه نشینی گفت: اجتناب از هر گونه اقدامی که منجر به ایجاد تجمع و جلب جمعیت شود و یا انجام هر نوع کاری که فضای جسمی بین افراد را افزایش دهد و رعایت حداقل ۱۸۰ سانتی متر فاصله از سایر افراد در صفوف و دیگر شرایط اجتناب ناپذیر، معیارهایی برای فاصله گذاری اجتماعی به حساب می آیند. به منظور اجرای فاصله گذاری اجتماعی، قریب به اتفاق کارهای اداری، برنامه های آموزشی و جلسات باید به فضاهای الکترونیکی و از راه دور و خانه منتقل شوند و تنها برخی اماکن و صنوف در حد ضرورت باید خدمات ارائه دهند.

این پزشک و استاد دانشگاه یکی از شیوه های کنترل بیماری کووید ۱۹ را خود قرنطینه (Self-quarantine) ذکر کرد و گفت: خود قرنطینه ویژه افرادی است که احساس می کنند در معرض این ویروس قرار گرفته اند و برای کمک به حفظ سلامت خود و سلامتی دیگران باید خود را لااقل دو هفته قرنطینه کنند تا در این مدت که معادل دوره کمون بیماری کووید ۱۹ است، هم معلوم شود، آیا دچار بیماری شده اند یا نه؟ و هم در صورت بروز بیماری، برای سایر افراد مسری و واگیر نباشند.

وی اظهار داشت: این خود قرنطینه برای کلیه افرادی که در معرض افراد آلوده بوده اند و یا به تازگی از مسافرت های خارجی و یا داخلی مناطق آلوده مراجعت می کنند، باید به طور دقیق صورت گیرد. پس از اتمام این دوره، اگر چنانچه علائمی نداشتند، مطابق دستورالعمل های پزشکی می توانند به روال عادی برگردند. در دوره قرنطینه برای این افراد رعایت بهداشت فردی و شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون، عدم اشتراک گذاری چیزهایی مانند حوله و ظروف و سایر وسایل شخصی، ماندن در خانه و یا محل های مشحص شده، نداشتن ملاقات کننده و دوری از سایر افراد خانواده به میزان حداقل ۱٫۸ متر الزامی است. قاطعیت در این رابطه نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

دکتر علی محمدزاده در بخشی از سخنان خود به واژه دیگری به نام ایزولاسیون (Isolation) اشاره کرد و گفت: برای افراد مبتلا به COVID-19، در مواقع خیلی ضرورری ایزولاسیون صورت می گیرد. ایزوله به معنای دور نگه داشتن افراد مبتلا به یک بیماری مسری از افرادی است که آلوده نیستند. هدف از جداسازی، جلوگیری از انتقال میکروارگانیسم ها از بیماران، به سایر بیماران و افراد  و پرسنل پزشکی و پرستاری است. این جداسازی می تواند در خانه یا بیمارستان و یا در یک مرکز مراقبت انجام شود. برای مراقبت از این بیماران، افراد باید دارای تجهیزات محافظت کننده از جمله لباس مخصوص، گان، ماسک، محافظ چشم یا عینک و شیلد صورت باشند و همچنین محیط مراقبت باید کاملا بهداشتی باشد. در صورت عدم رعایت اصول و استانداردهای جداسازی، امکان انتقال بیماری و بروز ناخوشی و مرگ و میر در سایر بیماران و افراد تحت تماس وجود خواهد داشت.

وی با ذکر این مطلب که متاسفانه سرعت رشد کرونا ویروس جدید در دنیا روز به روز شدت می گیرد، یکی از پایه های مهم در مدیریت اپیدمی کووید ۱۹ را کاهش سرعت انتشار بیماری خواند و گفت: این کار باعث می شود افراد به تدریج به مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها مراجعه کنند تا از امکانات و شانس مراقبت بهتری برخوردار گردند. در این صورت روند بیماری از یک منحنی بلند و باریک که حاکی از افزایش ناگهانی بیماران در یک زمان کوتاه است به یک منحنی طولانی، صاف و پهن تبدیل می شود که نشانگر کاهش رشد عفونت است.

عضو فرهنگستان علوم پزشکی قطع زنجیره انتشار بیماری و یا کند کردن سرعت گسترش این ویروس را جزو وظایف فردی و اجتماعی یکایک افراد جامعه عنوان کرد و تصریح نمود: در کنار شستشوی مکرر دست ها با آب گرم و صابون و محافظت از خود و دیگران در برابر سرفه و عطسه و ماندن در خانه به عنوان راهبردهای اصلی مبارزه با این بیماری به شدت مسری و مهلک، باید افراد و مجموعه های درمانی با شیوه هایی از قبیل فاصله اجتماعی، خود قرنطینه و  ایزولاسیون آشنا شوند و در صورت لزوم آن ها را جدا بکار گیرند.

وی در خاتمه اظهار داشت: همه افراد و دستگاه ها باید کمک کنند که تدابیر و مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد مبارزه با کرونا با قدرت و قاطعیت بیشتری به مورد اجرا گذاشته شود. زیرا مصون ماندن از این ویروس و کاهش مرگ و میر آن به رعایت سبک زندگی خاصی نیاز دارد که باید مدتی به آن عادت کنیم و در این ارتباط هرگونه مسامحه و توسل به سناریوهای حداقلی و ناقص فاجعه بار است.

سایر یادداشت ها، گفتگوها و نوشته ها از دکترخلیل علی محمدزاده در باره کرونا ویروس

این مطالب را نیز ببینید!

Identifying the outcomes of healthy lifestyles in the post-COVID-19

Identifying the outcomes of healthy lifestyles in the post-COVID-19 era in the Iranian health system ...

یک دیدگاه

  1. با سلام استاد
    فرهنگ سازی در مورد خود قرنطینگی و کنترل این مسئله بسیار مهم است که متاسفانه هنوز افرادی عمق مسئله را درک نکرده اند.
    و تزریق حجم زیادی از اطلاعات و پرتوکل‌ها در تایم محدود به بعضی افراد جامعه کار آسانی نخواهد بود