خانه / آموزشی / سازمان و مدیریت بهداشت و درمان ایران / لزوم مدیریت در حوزه پیشگیری و بهداشت

لزوم مدیریت در حوزه پیشگیری و بهداشت

وزیر پیشین بهداشت عنوان کرد
انتقاد از بی‌توجهی به حوزه پیشگیری و بهداشت در کشور

وزیر پیشین بهداشت با انتقاد از بی‌توجهی به حوزه پیشگیری و بهداشت در کشور، گفت:‌ کشورهای صنعتی با وجود داشتن پول و سرمایه زیاد به علت هزینه بالای درمان، حوزه پیشگیری و بهداشت را دنبال می‌کنند.

سید علیرضا مرندی وزیر پیشین بهداشت در دهمین کنگره بین‌المللی غدد درون‌ریز و متابولیسم، گفت: مسائل سلامت در دنیا ارزشمند است و حرفه پزشکی نیز به علت ارتباط با زندگی و سلامت افراد جایگاه منحصر به‌ فردی دارد اما متأسفانه در جامعه افرادی به مراقبت‌ها و خدمات سلامت بیشترین دسترسی را دارند که معمولا تحصیلکرده، متمکن، دارای شغل خوب هستند.

وی افزود: در کنار این گروه عده‌ای دیگر نیز هستند که متأسفانه به علت تحصیلات پایین، وضع مادی نامناسب و شغل نامناسب درآمد پایینی داشته و یا در مناطق ناامن زندگی کرده و یا حتی جایی برای سکونت ندارند که این عده دسترسی به خدمات مراقبت بهداشتی ندارند.

مرندی خاطرنشان کرد: دسته اول درک درستی از مراجعه برای مراقبت‌های سلامت خود دارند چرا که اطلاعات بالایی دارند اما دسته دوم فرهنگ مناسب برای مراجعه به پزشک ندارند و این توفیق و هدف هر کشوری است که به این دسته دوم رسیدگی کند و مراقبت‌های پیشگیری و بهداشتی را بیشتر به این گروه کم‌توان و غیر توانمند برساند.

وزیر پیشین بهداشت تأکید کرد:‌ متأسفانه دسته دوم از خدمات بهداشتی بی‌بهره هستند چرا که خدمات پیشگیری و بهداشتی اساس زیربنای سلامت جامعه و ارتقای سلامت است درآمد زیادی ندارد و دولت‌ها در این عرصه هزینه نمی‌کنند و افراد دسته دوم درک درستی برای مطالبه از دولت نداشته و بنابراین به علت تقاضای کم مسائل بهداشتی و پیشگیری و پیگیری نشدن توسط دولت بحث بهداشت و پیشگیری روند رو به رشدی ندارد.

وی افزود: در حالیکه خدمات درمانی هم پرستیژ دارد هم پول دارد و هم افراد متمکن جامعه به دنبال آن هستند خدمات بهداشتی و پیشگیری طرفداران چندانی ندارد.

مرندی افزود: در گذشته دو مسئله بهداشتی قابل توجه شامل کم‌کاری تیروئید مادرزادی نوزادان و اختلالات ناشی از کمبود ید در کشور مسئله‌ساز بود که آقای فریدون عزیزی رئیس پژوهشکده غدد از ۳۵ سال پیش توانستند این مشکلات را در کشور حل کنند.

وزیر پیشین بهداشت تصریح کرد:‌ فریدون عزیزی با اضافه کردن ید به نمک طعام مشکل کمبود ید را مرتفع کردند چرا که بسیاری از مردم به خصوص کودکان به علت کمبود ید کم‌هوش بودند و اختلالات جسمی و روانی و عصبی پیدا می‌کردند و کم‌کاری تیروئید نیز که در زمان تولد تشخیص داده نمی‌شد مشکلات زیادی را برای استعداد کودکان ایجاد می‌کرد و آنها را عقب‌افتاده می‌کرد.

وی تأکید کرد: خوشبختانه امروزه با انجام تست غربالگری که در روزهای سوم تا پنجم تولد صورت می‌گیرد، کم‌کاری تیروئید در نوزادان شناسایی می‌شود و کودکان درمان می‌شوند.

مرندی ابراز امیدواری کرد تمامی اساتید دانشگاه همچون فریدون عزیزی به آموزش و کار تحقیقاتی بسنده نکرده و برای حل مشکلات مردم و بیماری‌ها قدم بردارند.

وزیر پیشین بهداشت گفت: افراد با سطح زندگی پایین در صورت مراجعه برای گرفتن اقدامات درمانی درآمد روزانه خود را از دست می‌دهند و در گذران زندگی مشکل پیدا می‌کنند و به همین علت دیر به پزشک مراجعه می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر افراد تحصیلکرده و متمکن که سر و صدای زیادی نیز دارند تمامی خدمات را به هر شکل ممکن به دست می‌آورند ولی طبقات پایین جامعه حقوق خود را نشناخته و به دنبال آن نیز نیستند که این در تمام کشورها وجود دارد ولی در کشور اسلامی ما که به دنبال تحقق عدالت اجتماعی و عدالت در سلامت هستند باید به سطوح پایین جامعه رسیدگی کرد که متأسفانه اینگونه نیست.

وی درباره مسئله فقدان ید در برخی نمک‌ها نیز، گفت: زمانی که بینش درست نزد مسئولان وجود نداشته باشد کاری پرزحمت همچون ید دار کردن نمک رها می‌شود در حالیکه نظارت بر اینکار مثبت راحت‌ترین کار است و مسئولان نباید اجازه دهند نمک‌های فاقد ید وارد بازار شود.

مرندی خاطرنشان کرد: در این جا هم افرادی که تحصیلات لازم و درک درست ندارند از نمک‌های فاقد ید استفاده می‌کنند اما از این ماجرا نیز نباید غافل شد که اصولا کشور به خدمات بهداشتی بی‌توجه است و همواره به دنبال حل مشکلات درمانی است که از این طریق می‌توانند ظاهر را نشان دهند.

وزیر پیشین بهداشت، افزود: کمیسیون بهداشت مجلس همواره از دولت و وزارت بهداشت خواسته است تا در این مسئله نظارت کند و مقام معظم رهبری نیز بر سیاست‌های کلی سلامت در اولویت بهداشت تأکید داشتند ولی این موضوع باید اجرایی شود.

مرندی گفت: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در تمام قوانین اولویت‌ بهداشت بر درمان، درمان سرپایی بر درمان بستری، اولویت بستری عمومی بر بستری تخصصی و فوق تخصصی تأکید شده است اما در کشور عکس این موضوع اعمال می‌شود چرا که مردم و مسئولان خدمات بستری را می‌خواهند.

وی تأکید کرد: از آنجا که خدمات درمانی در مقابل چشم قرار دارد و این بخش سر و صدا دارد مسئولین نیز که می‌خواهند سر و صدا را بخوابانند به سمت درمان و بستری می‌روند و به این بخش خدمات رسانی می‌کنند.

وزیر پیشین بهداشت، تأکید کرد: خدمات بستری هزینه هنگفتی دارد و کل اعتبارات کشور را می‌بلعد. هر چند لازم است ولی نمی‌توان از آن به عنوان سرمایه‌گذاری یاد کرد چرا که سرمایه‌گذاری در پیشگیری و بهداشت است و سپس در خدمات درمان سرپایی.

وی تصریح کرد: نباید اجازه دهیم مردم مریض شوند و اگر مریض شدند نباید اجازه دهیم بستری شوند و چنان که خدمات و هزینه درمان و بستری را بالا ببریم باعث می‌شود که بستری شدن برای بیمارستان‌ها صرفه اقتصادی داشته باشد و بیماران به سمت بستری هدایت شوند.

مرندی گفت: درمان هیچ تغییری در شاخص بهداشت کشور ایجاد نمی‌کند بلکه بهداشت و پیشگیری شاخص بهداشت را بالا می‌برد ولی ما حاضریم مبالغ هنگفت در چاه پرنشدنی ذیل درمان بریزیم ولی از بهداشت غفلت کنیم.

وزیر پیشین بهداشت تأکید کرد: کشورهای صنعتی مانند آمریکا و کشورهای اروپای غربی مقالات متعدد چاپ کردند و از خدمات القایی به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی به آنها تحمیل می‌کنند ابراز نارضایتی کرده و اعلام می‌کنند در حال ورشکسته شدن هستند و به دنبال خدمات پیشگیری رفتند و این در حالی است که این کشورها دارای بالاترین سرمایه، پول و سرانه سلامت هستند.

وی خاطرنشان کرد: در برخی ایالت‌های آمریکا مانند می‌سی‌سی‌پی، آلاباما و لوئیزیانا در حال استفاده کردن شبکه بهداشت و درمان ایران هستند ولی در ایران از این موضوع غفلت می‌شود.

مرندی گفت:‌ در سیاست‌های کلی سلامت مقام معظم رهبری و جلوگیری از خدمات درمانی سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمات و پیشگیری و بهداشت تأکید شده است که از آن غفلت شده است.

وزیر پیشین بهداشت، تأکید کرد: نمایندگان مجلس خدمتگزاران محرومین هستند ولی محرومین صدایی ندارند و حق و حقوق خود را نمی‌دانند و رسانه‌ها باید صدای آنان را به مسئولین برسانند اما افراد پولدار و باسواد و دارای نفوذ سیاسی با اعمال فشار کار خود را پیش می‌برند و تمام تکنولوژی‌ها را وارد کرده چرا که این کار برای آنان منفعت در پی دارد.

این مطالب را نیز ببینید!

۱۰ تکنولوژی پزشکی که می‌توانند آینده را متحول کنند!

– ژل ضد خونریزی معمولا یک پیشرفت پزشکی حاصل سال‌ها تحقیق با بودجه‌های بالا می‌باشد. ...