خانه / آموزشی / سازمان و مدیریت بهداشت و درمان ایران / برخی هدف گذاری ها در بخش بهداشت و درمان ایران

برخی هدف گذاری ها در بخش بهداشت و درمان ایران

سید حسن هاشمی در جلسه  شورای فناوری های سلامت وزرات بهداشت تأکید کرد: برای همه واکسن های برنامه کشوری واکسیناسیون یک کارگروه تشکیل شود تا در خصوص بررسی وضعیت موجود، هدف گذاری های آینده و استراتژی های تولیدی آن تصمیم گیری شود.

وی افزود: مایه سرشکستگی است که ایران از صادر کننده واکسن به کشوری وارد کننده تبدیل شده است در حالی که به اذعان همه، تولیدات ایران بسیار با کیفیت تر از تولیدات برخی از کشورهای تولید کننده واکسن است.

وی مشکلات فعلی این حوزه را عدم هماهنگی بین دستگاه های موجود تولید کننده و ناظر، عدم پرداخت مکفی حقوق تولیدکنندگان داخلی و نرسیدن به استانداردهای تولیدی بین المللی دانست و بیان داشت: چرا باید برای واردات برخی از واکسن های خارجی بی کیفیت هزینه کنیم ولی قیمت واقعی و حقوق کافی تولید کننده داخلی را نپردازیم؟

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: باید برای رسیدن به خودکفایی در تولید واکسن ها برنامه ریزی شود و این حداقل کاری است که دولت باید انجام دهد و ظرف ۴ سال آینده واردات واکسن پذیرفته نیست.

هاشمی گفت: شورای فناوری های سلامت در این خصوص جلسه های متعدد تشکیل دهد و تا پایان سال نتایج این جلسات را برای حمایت طلبی از دولت ارائه کند تا به رئیس جمهوری ارائه دهیم.

وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه لزومی ندارد که تمام بار تولید واکسن بر دوش بخش دولتی باشد، خواستار ورود بخش خصوصی به این میدان شد و گفت: سیاستگذاری عرصه سلامت از جمله بخش واکسن ها به عهده وزارت بهداشت است و باید تا آخر سال وضعیت قراردادهایی که می خواهیم با بخش خصوصی در این خصوص منعقد کنیم، توسط کارگروه های شورای فناوری های سلامت مشخص شود.

هاشمی افزود: وقتی دانش فنی تولید واکسن که یکی از مهمترین مراحل تولید است در کشور وجود دارد واردات واکسن هیچ توجیه و معنایی ندارد.

وی ادامه داد: البته برای رفع نیازهای فعلی کشور شاید لازم باشد برخی واکسن ها را همچنان وارد کنیم ولی در درازمدت واردات واکسن هیچ توجیهی ندارد.

وی اظهار داشت: معاونت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید تصدی گری را با مکانیزم هایی به بخش های داوطلب یا بخش خصوصی واگذار کنند.

وی تعیین قیمت ها پیش از تولید و انعقاد قراردادهای طولانی مدت با شرکتهای تولید کننده توسط وزارت بهداشت را یکی از مشوق های ورود بخش خصوصی به حوزه تولید واکسن و تضمین سرمایه گذاری های این بخش دانست و گفت: زمانی که مکانیزم های ورود بخش خصوصی به این بخش فراهم شد آن وقت باید تضمین هایی از این شرکتها برای ارائه به موقع تولیداتشان گرفته شود تا کشور با مشکل کمبود واکسن مواجه نشود.

وی گفت: اعلام فراخوان برای تولید واکسن ها منوط به تعیین شدن وضعیت هدف گذاری، سیاست گذاری ها و ارائه تضمین و تشویق ها در این شوراست که پس از انجام این مراحل فراخوان ها اعلام خواهد شد و فراخوان هایی هم که تاکنون از سوی سازمان غذا و دارو در این زمینه اعلام شده باید به این شورا ارجاع شده و از این پس از طریق این شورا اعلام شود.

این مطالب را نیز ببینید!

همایش سلامت، حکمت و حکمرانی

سومین همایش بین المللی سلامت، حکمت و حکمرانی The Third International & National Conference on ...