خانه / آموزشی / نظام بهداشت و درمان تطبیقی دنیا / آشنایی با بهداشت و درمان در کانادا

آشنایی با بهداشت و درمان در کانادا

به طور کلی امور بهداشت و درمان در کانادا رایگان است. این خدمات پزشکی که Universal Health Care نامیده می شود ، شامل ویزیت و انواع آزمایش ها است که درمقابل داشتن کارت بهداشتی انجام می شود. کارت بهداشتی ۳ ماه بعداز ورود مهاجر به کانادا صادر می شود. در کارت بهداشتی هر ایالت تنها در شهرهای مربوطه معتبر است.
طی این مدت مهاجرین می توانند از خدمات شرکت های خصوصی بیمه برخوردار شوند که به همین منظور باید حداکثر در طول ۵ روز اول ورود به کانادا ، با یکی از این شرکت ها تماس بگیرند.

این شرکت ها عبارتند از:

Canada Life
Manulife Financial
Blue Cross Visitors to Canada Travel Insurance Plan
Health Quotes.ca
هزینه های مربوط به بیمه خصوصی متناسب با نوع سرویس مورد درخواست شما، اعضای خانواده و پیشینه درمانی شما متفاوت باشد .
البته اموردندانپزشکی، چشم پزشکی( برای افراد بین ۲۰ تا ۶۴ سال)، زیبایی. برخی امور خاص مثل فیزوتراپی یا طب های غیر رایج و بالاخره دارو ، مشمول پرداخت هزینه است.هزینه دندانپزشکی کودکان تا سال ۸ مدرسه بر عهده دولت است.

بیمه مکمل:

برخی از کارفرماها ممکن است خدماتی را که بهداشت رایگان پوشش نمیدهد مثل دندانپزشکی را نیز برای کارکنان خود ارائه دهند.
در این صورت شما تنهابخشی از هزینه های درمانی را پرداخت می کنید و بقیه بر عهده محل کار شماست. پزشک خانواده:
هر فرد ساکن کانادا دارای یک دکتر خانواده است.پزشک خانواده اولین کسی است که شما درصورت لزوم به او مراجعه می کنید و اگر او تشخیص دهد به متخصص دیگر ارجاعتان می دهد .سوابق پزشکی شما نزد پزشک خانواده باقی می ماند تا هر وقت لازم شد قابل مراجعه باشد.
به هر مرکز پزشکی در کانادا هم مراجعه کنید نتیجه همه آزمایشات و شرح حال برای پزشکتان ارسال می شود. انتخاب پزشک خانواده از ضروریات یک مهاجر است.
البته یافتن پزشک خانوادگی با شرایط مورد نظر و همچنین نزدیک به محل اقامتتان آسان نیست. چون به طور کلی تعداد پزشکان انتاریو به نسبت جمعیت کم است.
به همین منظور می توانید از دوستان و آشنایان پرس و جو کنید، یا هنگام عبور از مقابل مطب ها و کلینیک ها اگر تابلوی پذیرش بیمار جدید مشاهده کردید به خاطر بسپارید.
از راه های دیگر یافتن پزشک خانواده مراجعه به Yellow Page و یا در انتاریو ، سایت کالج پزشکان و جراحان انتاریو است.
البته برخی از پزشکان تابلویی با جمله Walk in روی مطب خود دارند یعنی پذیرش بدون وقت قبلی، منتها باید چند ساعت تا نوبتتان منتظر بمانید.

دندانپزشکی:

همانگونه که گفته شد ، دندانپزشکی مشمول بیمه رایگان نمی شود. اما برخی از کارفرماها بخشی از هزینه های آن را پرداخت می کنند.
برای یافتن دندانپزشک می توانید به این سایت مراجعه کنید
برخی دانشکده های دندانپزشکی نیزخدماتی را توسط دانشجویان و به نسبت، ارزان تر از بیرون ارائه می کنند، اما قبل ازمراجعه به دندانپزشکی، حتما از طریق تلفن در جریان لیست هزینه خدمات آنها قراربگیرید. گاه ممکن است پر کردن دندان در حدود ۳۰۰ دلار یا بیشتر شود.

خدمات پزشکی در مسافرت:

درصورت نیاز به خدمات پزشکی در طی مسافرت داخل کانادا ، لیستهزینه های مربوطه توسط مرکز درمانی یا توسط خود شما به اداره بهداشت تورنتو ارائه وپرداخت می شود.البته خدماتی هم وجود دارد که در ازای پرداخت مبلغ معین سالانه ،هزینه های پزشکی شما در خارج از کانادا را نیز تقبل می کنند به شرطی که ۶ ماه قبلاز مسافرت به پزشک مراجعه نکرده باشید!

مراکز بهداشت خانواده:

همانند ایران، در انتاریو نیز مراکز بهداشت عمومی وجود دارند که برخی خدمات مشاوره ای، آزمایش های ایدز و سرطان، امور زناشویی وحاملگی و غیره را به صورت رایگان به مردم بویژه مهاجران ارائه می کنند.
در برخی از این مراکز نیز پزشکان و مشاوران فارسی زبان فعالیت می کنند که با مراجعه به نشریات فارسی و یا همین سایت می توانید در جریان فعالیت و نشانی آنها قرارگیرید.

مشاوره تلفنی:

در صورت نیاز به برخی اطلاعات فوری پزشکی و مشاوره ، میتوانید از هر جای انتاریو که هستید از طریق شماره تلفن ۰۰۰۰-۷۹۷-۸۶۶-۱ با یک فرد مطلع گفت و گو کنید.

سایر رشته های پزشکی جایگزین:

شما می توانید در صورت علاقه، به پزشکان سایر رشته ها از جمله هومیوپاتی،طب سوزنی، گیاهی، انرژی درمانی ، طبیعی، یوگا درمانی، ماساژ درمانی، طب های سنتی و غیره مراجعه کنید.
متخصصین رشته های فوق زیر نظر مقررات ویژه دولت عمل می کنند و باید نسبت به داشتن مجوز توسط آنان مطمئن شوید.
لیست متخصصینی که باید دارای مجوز باشند
همه رشته های فوق دارای انجمنی هستند که بر فعالیت اعضای خود نظارت می کنند.

ماشین اورژانس:

اورژانس در کانادا دارای شماره تلفن مشترک با پلیس و آتش نشانی یعنی ۹۱۱ است . معمولا ماشین اورژانس به فاصله کمی از تماس شما می رسد. اگر از تلفن منزل تماس بگیرید ، اسم و آدرس شما روی صفحه مانیتور ۹۱۱ نقش می بندد و غالبا نیاز به گفتن ادرس نیست.
در تماس با ۹۱۱ کافیست مشکل تاان را بیان کنید و آنها به تشخیص خود مراتب را به پلیس ، آتش نشانی یا اورژانس اطلاع می دهند.استفاده از آمبولانس حدود ۴۵ دلار هزینه دربر دارد.

کلینیک ها:

کلینیک های مختلف معمولا در نقاط مختلف شهر یافت می شود که غالبا تخصص های مختلف را در خود جای داده اند و دارای داروخانه هم هستند. مراجعه به این کلینیک ها هم با کارت بهداشتی ممکن است. مواردی که ممکن است از شما تقاضای پولشود معمولا در تابلوهای در معرض دید قرار می دهند.

درمانگاه بیمارستان:

بخش اورژانس بیمارستانها همانند ایران دارای درمانگاه شبانه روزی نیز می باشند. تنها تفاوتش اینست که شما ابتدا توسط یک پزشک عمومی یاپرستار خبره ، معاینه اولیه می شوید و متناسب با وضعیت جسمیتان به بخش یا پزشک موردنظر هدایت می شوید. ( برای این امر ممکن است مدت زیادی در انتظار بمانید). درکانادا موضوع انتظار برای اعمال جراحی و گرفتن وقت از یک پزشک متخصص خبره ، گاهاموجب ناراحتی بیماران می شود.

دارو:

همانگونه که گفته شد، دارو در کانادا رایگان نیست و شما علاوه بر پرداخت هزینه دارو ، مبلغی نیز به عنوان Dispensing charge یا فرانشیز (بین ۵ تا ۱۰ دلار) می پردازید.

در بعضی از استا ن ها علاوه بر مالیات عادی که به دولت فدرال و استانی پرداخت می شود بسته به درآمد مبلغی مالیات رو هم تحت عنوان خدمات پزشکی پرداخت می کنند. برای مثال در انتاریو این مبلغ به طور معمول از ۳۰۰ تا ۹۰۰ دلار در ساله (برای هر فرد حقوق بگیر نه افراد تحت تکفلش).و در آلبرتا مشخصا بابت هر فرد مبلغی رو ماهیانه پرداخت می کنند.

اگر شما از یک استان به استان دیگه ای مسافرت کنید و نیاز به خدمات پزشکی داشته باشید دو راه برخورد وجود دارد . یک روش اینه که مستقیما رسید هزینه ها رو به واحد پزشکی استانتون
می فرستن و پول رو از اونها می گیرن یا اینکه پول رو از خودتون دریافت می کنند و بعدا زمانی که به استان تون برگشتید مدارک رو به اداره بهداشت محل زندگی تون ارائه می کنید و پول های پرداختی تون رو پس می گیرید. از جمله مزایای برخی شرکت ها این است که مثلا اگر حالت دوم اتفاق افتاد و هزینه مورد نیاز بالای ۲۰۰ دلار باشه شرکت بلافاصله پول لازم رو برای شما ارسال میکنه .این بیمه شامل بسیاری از موارد به استثنای هزینه دندانپزشکی، دارو، و جراحی های زیبایی میباشد. افرادی که از خدمات کمک های اجتماعی Welfare استفاده می کنند شامل دندان دارو و دندانپزشکی رایگان نیز می شونند.

Sample of Ontario Health Card مواردی که این بیمه پوشش نمی دهد:

– هزینه آمبولانس
– دارو
– دندانپزشکی
– عینک و لنز مواردی که این بیمه پوشش میدهد:
– معاینه و درمان توسط پزشک خانواده
– انواع مختلف عمل جراحی
– بیشتر درمانها توسط متخصصین
– هزینه های بیمارستان
– اشعه X
– آزمایشات پزشکی
– واکسیناسیون
– معاینه چشم

یکی از کارهایی که شما نیاز دارید تا در بدو ورود به کانادا انجام دهید اقدام جهت دریافت کارت خدمات درمانی رایگان است. تمام اعضای خانواده شما حتی بچه شیرخواره نیاز به کارت جدا می باشند. شما می توانید فرم های درخواست را از ادارات بیمه درمانی استان، مطب دکترها، داروخانه ها و یا بیمارستان ها فراهم نمائید.

برای اقدام جهت این کارت شما به برگه IMM1000 یا IMM5292 یا کارت مهاجرت Maple Leaf Card، پاسپورت و مدرکی که ثابت کند شما ساکن آن استان هستید از قبیل نامه مدیر ساختمان محل اجاره، سند خرید خانه، گواهینامه رانندگی و صورت حساب های بانکی میباشد. دربعضی موارد ارائه کارت بیمه اجتماعی S.I.N نیز الزامی است.

استانهای انتاریو، بریتیش کلمبیا، کبک ونیوبرانزویک دارای ۳ ماه شرط اقامت در استان قبل از شروع پوشش می باشند. اگر قصد اقامت در این استان ها را دارید پیشنهاد می شود که به مدت ۳ ماه از شرکت های خصوصی بیمه درمانی تهیه فرمائید. البته به محض ورود میتوانید برای کارت اقدام کنید اما شروع پوشش ۳ ماه پس از ورود شما به استان می باشد.

البته در برخی از استان ها نظیر کبک خدمات PharmaCare ارائه می شود یعنی اینکه بیمار برای دارو مبلغ بسیار ناچیزی می پردازد یا اینکه اصولا دارو مجانیست. البته داروها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند . داروهایی که بدون نسخه می شه خرید مثل برخی مسکن ها که به آنها Over-the-Counter Medicine گفته می شود و داروهایی که باید با نسخه خرید که بهشون Prescription Drug می گویند .

دسته اول همگی پولی هستند ولی معمولا این دواها خیلی ارزانند. در مورد دسته دوم هم به علت سوبسید دولتی قیمت داروها به نسبت ارزان است . همون طور که گفتم بعضی استان ها هزینه این داروها رو تا حد زیادی می پذیرند. در ضمن خیلی از شرکت ها هم هزینه این دسته از داروها رو به کارمنداشون پرداخت می کنند .

http://www.academiacafe.com

این مطالب را نیز ببینید!

در وبینارسمینار بیمارستان های ارتقاء دهنده سلامت چه گذشت؟

پژوهش‌های پزشکی پژوهش های پزشکی تاریخ انتشار: ۲۱:۵۵ – ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ تندرست نیوز کد خبر: ۵۳۲۲۰ ...