طرح درس
دکترخلیل علی محمدزاده (دانشیار گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی)
نام درس: سازمان و مدیریت بهداشت و درمان ایران نوع درس: نظری
تعداد واحد: ۳ واحد پیش نیاز: ندارد
فراگیران: دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد محل تشکیل کلاس: دانشکده پزشکی/ دانشکده مدیریت
مقدمه (اهمیت درس):
یکی از اهداف مهم و بنیادی دولتها رساندن مردم به سطحی از سلامت است که از نظر اقتصادی و اجتماعی امکان زندگی مولد و مفید را برای آنان فراهم سازد. در این راستا نظام سلامت عهدهدار ارائه خدمات پیشگیری، بهداشتی، درمانی و توانبخشی برای عموم مردم میباشد.
بنابر این درس سازمان و مدیریت بیمارستان بر آن است تا ضمن بیان ضرورت وجودی سازمانهای بهداشتی و درمانی، دانشجویان را با نظام های سلامت و ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی در بخشهای دولتی و غیردولتی آشنا کند.
اهداف کلی:
آشنا ساختن دانشجو با سازمان ها و موسسات ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و درمانی در ایران و شناخت تشکیلات و سازمان بهداشتی و درمانی کشور از نظر ساختار سازمانی، وظایف و مسئولیت آنها
اهداف ویژه یا عینی:
اهداف اختصاصی: دانشجویان در پایان ترم تحصیلی
- با ویژگیهای سازمان و مدیریت سیستمهای سلامت اشنا گردند
- با سازماندهی در نظام سلامت ایران و ارائه خدمات آشنا گردند
- با تولیت در نظام سلامت ایران آشنا گردند
اهداف کاربردی (رفتارهای ویژه عینی):
- آشنایی با ویژگیهای سازمان و مدیریت سیستم سلامت؛ دانشجو در پایان ترم تحصیلی قادر باشد:
- مفاهیم و اصطلاحات رایج در سازماندهی را تعریف کند.
- ضرورت وجودی سازمانهای سلامت را توضیح دهد.
- سیر تحول سازمانهای سلامت در ایران و جهان را شرح دهد.
- ساختار نظام سلامت در ایران را توضیح دهد.
- سیر تکاملی در اداره بیمارستان و مراکز بهداشتی درمانی را توضیح دهد.
- آشنایی با سازمان دهی و ارائه خدمات (Service Provision)؛ دانشجو در پایان ترم تحصیلی قادر باشد:
۲-۱- سیستم سلامت را تعریف کند.
۲-۲- اهداف سیستم سلامت را توضیح دهد.
۲-۳- سطوح سیستم سلامت را شرح دهد
۲-۴- نقشهای کلیدی هر سطح را تبیین و تحلیل کند
۲-۵- ارائه خدمات در سیستم سلامت را توضیح دهد
۲-۶- طراحی استراتژیک ارائه خدمات سلامت را شرح دهد.
- آشنایی با تولیت (Stewardship) در نظام سلامت ایران؛ دانشجو در پایان ترم تحصیلی قادر باشد:
۳-۱- مزایا و معایب ارائه خدمات بصورت دولتی و غیردولتی را تحلیل کند.
۳-۲- تولیت در سیستم سلامت را تعریف کند.
۳-۳- نقش و جایگاه سازمانهای دخیل در ارائه خدمات سلامت را توضیح دهند.
۳-۴- وظایف وزارت بهداشت در قبال سازمانهای دخیل در ارائه خدمات سلامت را تحلیل کند.
۳-۵- ساختار سازمانهای دخیل در سلامت را تحلیل کند.
۳-۶- مزایا و معایب ارائه خدمات متمرکز و غیرمتمرکز را تحلیل کند.
روش تدریس:
سخنرانی برنامهریزی شده توسط استاد و بصورت مشارکت دانشجویان، بحث جمعی، سخنرانی دانشجویان و پرسش و پاسخ در ارتباط با سرفصلهای ارائه شده درس مربوطه
وسایل سمعی و بصری:
- استفاده از اورهد و ترنس پرنسی
- استفاده از فیلم های آموزشی
- ارائه مطالب به دانشجویان با استفاده از پاورپوینت
روش ارزشیابی:
- شرکت منظم و حضور به موقع دانشجو سر کلاس: ۱ نمره
- مشارکت فعال دانشجو در بحث کلاسی: ۱ نمره
- کار کلاسی: ۲ نمره
- امتحان میان ترم: ۲ نمره
- امتحان پایان ترم: ۱۴ نمره
منابع:
- تاریخ پزشکی در ایران، جلد اول، نجم آبادی
- تاریخ پزشکی در ایران، جلد دوم، نجم آبادی
- دوره مجله بیمارستان “تاریخ بیمارستانها در کشورهای شرق اسلامی”
- سازمان و مدیریت بیمارستان (۱) و (۲)، صدقیانی، ابراهیم، انتشارات جهان رایانه، تهران ۱۳۷۸
- تحول در آموزش پزشکی، یک نیاز جهانی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تهران ۱۳۸۱
- گزارش جهانی سلامت سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۳، ترجمه احمدوند و همکاران، انتشارات ابن سینای بزرگ
- اصلاحات نظام سلامت راهنمای عدالت و کارآیی، ترجمه احمدوند و همکاران، انتشارات ابن سینای بزرگ
- آصف زاده، سعید. رضاپور، عزیز.“ مدیریت بهداشت و درمان“ انتشارات دانشگاه علوم پزشکی قزوین، ۱۳۸۵
- اسناد ملی توسعه سلامت ایران
- برنامه های چهارم و پنجم و ششم توسعه در نظام سلامت
- مک ماهون، رزماری. بارتن، الیزابت. پیو، موریس. ” درباره مدیریت خدمات بهداشتی“. ترجمه دکتر علی کشتکاران و سید علیرضا آیت اللهی، کوشا مهر، شیراز، ۱۳۷۷٫
- پیله رودی، سیروس.“ شبکه بهداشت و درمان شهرستان“، یونیسف، تهران، ۱۳۷۸٫