خانه / آموزشی / سازمان و مدیریت بهداشت و درمان ایران / کاهش سزارین در برنامه تحول در سلامت

کاهش سزارین در برنامه تحول در سلامت

دکتر خلیل علی محمدزاده عضو هیئت علمی دانشگاه

فرآیندهای مختلف طرح تحول سلامت نیاز به تکمیل و حمایت دارد

دکتر خلیل علی محمدزاده عضو هیئت علمی دانشگاه در گفتگو با سرویس سلامت تسنیم، توجه به ابعاد مختلف سلامت را از برجستگی های دولت یازدهم ذکر کرد و گفت: برنامه تحول سلامت در صورت تثبیت و استمرار در کاهش میزان سزارین نقش اساسی ایفا خواهد کرد.
وی تلاش برای اعتبار بخشی بیمارستان ها را از جمله برنامه های جامع کیفیت معرفی کرد و گفت: از ملاک های ضروری درجه اعتبار بخشی بیمارستان ها برای سال ۹۳، در کنار وضعیت و عملکرد بخش اورژانس، عملکرد مناسب بیمارستان ها در زمینه ترویج زایمان طبیعی و کاهش روند سزارین، نیز لحاظ شده است.
وی با اشاره به اینکه نرخ سزارین در کشور حداقل باید به نصف میزان فعلی تقلیل یابد، گفت: بر اساس برنامه تحول سلامت، میزان سزارین در کشور ۲۵ تا ۳۰ درصد تعیین شده است، که حد مطلوب زیر ۱۵ درصد است.
این استاد دانشگاه میزان کاهش سزارین در هدف گذاری سال ۹۳ را، ۱۰ درصد عنوان کرد و خاطر نشان ساخت : برای متخصصین نیز الزام شده که بیش از ۵۰ درصد زایمان های خود را به صورت طبیعی انجام دهند.
وی گفت: متاسفانه در سزارین انتخابی، برزیل، ایران، چین و مکزیک گوی سبقت غیرمجاز را ز دیگر کشورها ربوده اند که این اقدامی برخلاف اصول و قواعد پزشکی و سلامتی است.
وی آموزش و مشاوره صحیح، رعایت حریم خصوصی مادر باردار و فضای مناسب فیزیکی در بلوک های زایمان و رفتار های خوشایند در بیمارستان های دولتی و خصوصی را در ترویج زایمان های طبیعی، بسیار مهم ذکر کرد و اظهار داشت: هنوز در این زمینه ها اشکالات فراوانی وجود دارد و اصلاحاتی باید صورت گیرد.
وی اظهار داشت: بدون تحول در آموزش دانشگاه ها، امید و رویکرد به ارتقاء ارائه خدمات مامایی و زایمان طبیعی کمتر می باشد.
وی افزود: باید جایگاه ماما در کنار متخصص زنان و زایمان در قالب تیم خدمات زایمان دیده شود تا بدون هیچ نگرانی برای مادر باردار، در هر لحظه ای از فرآیند زایمان نیاز به سزارین توسط متخصص مسئول تشخیص داده شد، این کار به طور معمول پی گیری شود.
دکتر خلیل علی محمدزاده، ترویج زایمان های بدون درد و زایمان های در آب را در ایجاد انگیزه برای مادران باردار موثر دانست و بیان داشت: برای این منظور باید مشوق های لازم برای متخصصان و تسهیلات مناسب برای بیمارستان ها در نظر گرفته شود.
وی گفت: در تکمیل طرح تحول نظام سلامت در زمینه کاهش سقط جنین، بازنگری در برنامه تنظیم خانواده و ارائه خدمات ناباروری نیز باید برنامه های مدون مشابهی تدوین و به مرحله اجرا درآید
وی توجه به نظام ارجاع، نظام تامین مالی بیمارستان ها، نظام خدمات هتلینگ، بیماری های ویژه و خاص، پزشک مقیم، دارو و تجهیزات پزشکی، کاهش پرداخت مستقیم از جیب مردم و پایش نظارت بر عملکرد را از جمله ویژگی های طرح تحول در نظام سلامت خواند و تصریح کرد: پرداختن به سلامت عمومی، تقویت بیمه ها برای ارائه خدمات برحسب نیاز و ایجاد زیر ساخت های لازم در بیمارستان های مناطق محروم نیز از محورهای مهمی است که باید مورد اهتمام قرار گیرد.
وی پایش عملکرد و نظارت در بیمارستان ها، دانشگاه ها و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به منظور تحقق این امر، ضروری دانست و گفت: در حوزه سلامت به طور عام “مدیریت بدون برنامه ریزی”،”برنامه ریزی بدون اجرای درست و نظارت همه جانبه و مداوم” و “اجرای بدون دسترسی به منابع لازم و پایدار و نیروی انسانی ماهر” و به طور خاص “بی اعتنایی به فرهنگ سازی و ارتقای رفاه اجتماعی” و ” درمان گری صرف بدون توجه به بهداشت و آموزش، مشاوره و پیشگیری از بیماری ها” حکم کوبیدن آب در هاون را دارد.
وی تخصیص مناسب و به موقع اعتبارات به بیمارستان ها و نظارت بر هزینه کرد آنها در راستای اهداف برنامه را در اجرای طرح تحول سلامت یک نیاز اساسی توصیف کرد و گفت: از این حیث کم و بیش نگرانی هایی هست که امید است مرتفع شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه هنوز در سطح متخصصان و اقشار مختلف مردم درباره جزئیات و گاهی حتی در کلیات این برنامه، شناخت و آگاهی های لازم وجود ندارد، اظهار داشت: متخصصان و بیمارستان ها باید به مفاد این برنامه توجیه و به اجرای آن متعهد باشند و به شیوه های مختلف و به ویژه در مدارس، کارخانجات، ادارات و رسانه ها، باید موضوعات مهم برنامه در بین عموم مردم تشریح و تبیین شود.
وی در خاتمه گفت: باید به روزی برسیم که تحول همه جانبه در بخش سلامت در بیمارستان های دولتی و خصوصی به طور یکسان اجرا شود و آثار آن در جامعه هویدا باشد.

این مطالب را نیز ببینید!

چرا بزرگترین طرح نظام سلامت ایران چنین وضعیتی دارد؟

اجرای طرح پزشک خانواده در دو استان زیر ذره بین شورایعالی سازمان چرا بزرگترین طرح ...