خانه / آموزشی / سازمان و مدیریت بهداشت و درمان ایران / برنامه های پشتیبان برای پزشک خانواده

برنامه های پشتیبان برای پزشک خانواده

دکتر علی اکبر سیاری در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی در تهران، اظهارداشت: در طرح تحول نظام سلامت سیستم شبکه بهداشت روستایی و شهری ارتقاء یافته و با برنامه های جامع تری در کشور اجرا می شود .

وی افزود: برنامه پزشک خانواده نیز باتوجه به تجاربی که در دو استان فارس و مازندران بدست آورده است پس از اصلاح زیرساختها و آسیب شناسی، در ۳ استان سیستان و بلوچستان ، چهار محال و بختیاری و خوزستان به صورت گام به گام با حمایت دولت در کشور اجرا می شود .

سیاری با اشاره به دستاورد های طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت گفت : کاهش مرگ نابهنگام مردم ، افزایش امید به زندگی ، کاهش ابتلا به بیماریها ، توانمند سازی مردم ، کنترل عوامل خطر ، کنترل عوامل اجتماعی موثر بر سلامت ، عدالت در سلامت و حفاظت مالی از برنامه های کوتاه مدت طرح تحول سلامت در کشور است .

معاون وزیر بهداشت، طراحی مدلی جدید برای مراقبت فعال از بیماریهای مزمن برای کنترل عوامل خطر را ضروری دانست و ادامه داد: با توانمند کردن مردم و همکاریهای بین بخشی می توان عوامل خطر مانند ، رژیم غذایی نامطلوب ، فشار خون ، اضافه وزن و چاقی را کاهش داد .

وی افزود: ۳ راهبرد کلی برای کنترل عوامل خطر در نظر گرفته ایم که اصلاح سیستم ، توانمند ساختن مردم از طریق خود مراقبتی و آموزش اقشار مختلف جامعه و همکاری های بین بخشی از جمله این راهبرد هاست .

معاون وزیر بهداشت، اصلاح مدیریت ، تامین نیروی انسانی ، آموزش ، نظارت و ارائه بسته خدمتی، منابع مالی و استفاده بهینه از منابع مالی را از برنامه های در دستور کار وزارت بهداشت برشمرد و گفت: با تامین منابع مالی می توانیم شاخص ها را ارتقاء دهیم .

وی افزود: تامین ۷۵۰۰ پزشک و ماما، تامین دارو و تجهیزات پزشکی ، رسیدگی به مشکلات حاشیه کلانشهرها، برنامه استقرار شبکه جامع همگانی با مدیریت شبکه از اقداماتی است که بزودی در کشور اجرا می شود .

سیاری با تاکید بر اینکه اولویت ما در برنامه پزشک خانواده در دو استان فارس و مازندران است، گفت : با اجرای برنامه پزشک خانواده می توانیم تحول بزرگی را از نظر مشکل بیکاری در حوزه بهداشت و درمان حل کنیم و به حمایت همه سازمانها ی مرتبط با این حوزه مانند آموزش و پرورش ، نیروی انتظامی ، استانداران ، فرمانداران و ائمه جماعات نیاز داریم .

وی با بیان اینکه ۸ برنامه پشتیبانی برای اجرای برنامه پزشک خانواده داریم، افزود: مدیریت، آموزش کارکنان، پایش ارزشیابی ، تکمیل و تجهیز شبکه ، تکمیل نظام اطلاعات و ارتباط با مراکز پژوهشی و آموزشی و ارائه بسته خدمتی و نظام پرداخت از مهمترین برنامه های معاونت بهداشت است .

این مطالب را نیز ببینید!

برگزاری کنفرانس مدیریت سلامت الکترونیک(۱۳ آذرماه ۱۴۰۲، فرهنگستان علوم پزشکی)

کنفرانس مدیریت سلامت الکترونیک دکتر خلیل علی محمدزاده دبیرعلمی کنفرانس مدیریت سلامت الکترونیک از برگزاری ...