خانه / اخبار / جمعیت و باروری سالم / گفتاری در باره بهداشت جمعیت

گفتاری در باره بهداشت جمعیت

برخی فرزند هراسی تبلیغ می‌کنند

دکتر علی محمدزاده: برخی فرزند هراسی تبلیغ می‌کنند

 

 

 

 

مدیرکارگروه تعالی و خانواده بسیج جامعه پزشکی کشور گفت: گاهی دیده می‌شود برخی با ایجاد شبهه در اذهان و نگرانی و ناامیدی نسبت به آینده و با توسل به برخی مشکلات و مطالب به ظاهر منطقی،در میان جوانان؛ به ویژه خانم‌ها، فرزندهراسی تبلیغ می‌کنند

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، دکتر خلیل علی محمدزاده در “همایش جمعیت و تعالی خانواده” اظهار داشت: چرا باید بعد از نزدیک به دو سال که از طرح مسئله لزوم ارتقای نرخ باروری کل در کشور می‌گذرد، هنوز قوانین لازم در مراکز مربوطه به سرانجام نرسیده و یا ابلاغ نشده است.
وی عنوان کرد: سیاست‌های کنترل جمعیت اگرچه در آغاز درست اتخاذ شد، لکن در ادامه، شاخص‌ها به درستی رصد نشد و در اثر افراط‌ها، باروری به زیر حد جایگزینی سقوط کرد و اینک از این سراشیبی بالا رفتن، به ویژه در اهتمام لازمی که کم است، قدری دشوار است.
رئیس کمیته بهداشت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: جبران کاهش رشد جمعیت در ایران، نیازمند مداخله در عوامل مختلفی است که باید با تفکر، برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک، راه حل هریک از آنها در یک زمینه فرهنگی و حمایتی، توسط متخصصان مربوطه به خانواده‌ها پیشنهاد شود.
علی محمدزاده با بیان اینکه دولت در گذشته و برای اجرای سیاست‌های کنترلی، با تمام توان وارد عمل شد، گفت: اما در این دوره، به رغم پذیرش اصل قضیه، عزم جدی در دولتمردان و قانونگذاران برای اعطای مشوق های اقتصادی و اجتماعی لازم و به ویژه برای خانواده‌هایی که در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند، هنوز سازمان نیافته است.
این استاد دانشگاه با رد این مسئله که وضع درآمدی بالا و یا پایین به تنهایی راه حل مشکل نیست، تصریح کرد: آنچه مشکل اصلی ما را حل می‌کند: تغییر نگرش‌ها و تحول در سبک زندگی ست و گرنه با حل معضلات مهمی مانند تورم، بیکاری و حتی رفاه عموم مردم، بازهم مسئله جلوگیری از کاهش رشد جمعیت حل نخواهد شد. البته تلاش در این زمینه‌ها امر بسیار لازمی ست.
علی محمدزاده افزود: هم اکنون آمارها بیانگر آن است که در جوامع مختلف و از جمله ایران، در سطوح تحصیلی و درآمدی بالا، تعداد فرزندان خانوارها نه تنها بیشتر نیست، بلکه کمتر از میانگین جامعه نیز است.
مدیر کارگروه تعالی و خانواده بسیج جامعه پزشکی کشور اظهار داشت: بزرگترین اشتباه ما در اجرای سیاست کنترل جمعیت این بود که چنان فرهنگی بر جامعه حاکم شد که بر خلاف اهداف برنامه، فرزند متناسب داشتن، مثلاً در حد سه و چهار فرزند، به ضد ارزش و فرزند کم داشتن، یعنی یکی و در نهایت دو فرزند، کم کم به ارزش تبدیل شد.
رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری اقتصاد سلامت گفت: در الگوی ازدواج، باروری، خانواده و تربیت فرزند در اثر فاصله گرفتن تدریجی از برخی معیارهای فرهنگ اسلامی و ایرانی، تغییراتی ایجاد شده، که خود جوانان برای رفع این اشکالات، باید به صحنه آمده و خانواده‌ها، مجلس و دولت را کمک کنند.
وی افزود: البته اشتغال و تحصیلات دانشگاهی اکثریت خانم‌ها هم این زمینه را تسهیل کرده و باید در این خصوص برای ایجاد تعادل و هماهنگی بین اشتغال و تحصیل خانم‌ها و نقش و جایگاه آنها در مدیریت خانواده، شرایط مناسبی تعریف و مشوق‌ها و رویه‌هایی وضع شود.
علی محمدزاده با اشاره به این نکته که فرزندآوری از آن مقوله هایی نیست، که دیگران برای خانواده ها نسخه پیچی کنند، خاطر نشان ساخت: ورود بنده و سایر متخصصان به این صحنه و مباحث مربوط به آن، به منظور مطلع ساختن مردم، خانواده ها و مسئولین از وضعیت فعلی و نیز تشریح پی آمدها و عوارض ناگواری ست که بی توجهی به ساختار ترکیب سنی جمعیت و در نتیجه از بین رفتن نمای جوانی کشور و ظهور پیری عمومی در دهه های آتی، می تواند ایجاد نماید.
علی محمدزاده گفت: گاهی دیده می‌شود برخی، با ایجاد شبهه در اذهان و نگرانی و ناامیدی نسبت به آینده و با توسل به برخی مشکلات و مطالب به ظاهر منطقی، در میان جوانان و به ویژه خانم‌ها، فرزندهراسی تبلیغ می‌کنند.
وی افزود: اگر نیاز به فرزندآوری و تربیت نسل صالح احساس نشود، ازدواج‌ها هم به تاخیر می‌افتد و یا در پایداری آنها خللل ایجاد می‌شود و به تبع آن بسیاری از شاخص‌های فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی نیز افت می‌کند و از اقتدار کشور کاسته می‌شود.
علی محمدزاده گفت: وزارت بهداشت همانطور که اخیراً نسبت به کاهش سزارین، ترویج زایمان طبیعی و درمان ناباروری، دغدغه مند شده، ضروری است که نسبت به استقرار فرهنگ جایگزین باروری و کاهش انواع سقط جنین، برنامه‌های خود را اعلام کند.
وی فرهنگ سازی سنجیده و علمی در باره ی جمعیت را وظیفه همه صاحبان خرد در تخصص‌های مختلف و به نوعی همه وزارتخانه‌ها ذکر کرد و گفت: گفتمان سازی مقدمه اقدامات بزرگ فرهنگی است و حوزه و دانشگاه و رسانه‌ها باید در این خصوص پیشگام باشند، تا در جامعه سبک زندگی سالم ایرانی و اسلامی بیشتر نمود پیدا کند.
علی محمدزاده در پایان خاطرنشان کرد: در دوره کنترل جمعیت، در ایجاد فرهنگ تحدید نسل، همه دستگاه‌ها به وزارت بهداشت کمک کردند و اینک هم برای فرهنگ سازی، جبران برخی اشتباهات و قسمت‌های رها شده برنامه قبلی، باید فعالیت‌های در خور محسوسی صورت پذیرد.
به گزارش تسنیم، همایش “همایش جمعیت و تعالی خانواده” با همکاری بسیج جامعه پزشکی دانشگاه، بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ، موسسه تامین درمان بسیجیان، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده برگزار شد که دبیری این همایش علمی، بر عهده دکتر عصمت باروتی بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

http://jamyat.farhangoelm.ir/News/42661

کد خبر تصویری: ۴۷۱۷ تاریخ خبر: ۱۳۹۳/۱۰/۲۴

این مطالب را نیز ببینید!

پاسخ استاد دکترخلیل علی محمدزاده به یادداشت جمعیتی شبکه بی بی سی فارسی

چرا “بی‌بی‌سی فارسی” دغدغه بحران کاهش جمعیت ایران را “بی‌مورد” می‌‌داند؟! با وجود هشدار جدی ...