خانه / اخبار / جمعیت و باروری سالم / تبلیغ فرزند هراسی

تبلیغ فرزند هراسی

برخی همچنان فرزند هراسی تبلیغ می کنند.

دکتر خلیل علی محمدزاده استاد دانشگاه گفت: انتظار می رفت پس از نزدیک به دو سال که از طرح رسمی مسئله ی لزوم ارتقای نرخ باروری کل در کشور می گذرد، قوانین لازم در مراکز مربوطه به سرانجام می رسید و یا ابلاغ می شد.

وی که در “همایش سلامت جمعیت و تعالی خانواده” در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سخن می گفت، اظهار داشت: سیاست های کنترل جمعیت اگرچه در آغاز درست اتخاذ شد، لکن در ادامه، شاخص ها به درستی رصد نشد و در اثر افراط ها، باروری به زیر حد جایگزینی سقوط کرد و اینک از این سراشیبی بالا رفتن، به ویژه در شرایط حاضر، قدری دشوار می باشد.

رئیس کمیته ی بهداشت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده افزود: جبران کاهش رشد جمعیت در ایران، نیازمند مداخله در عوامل مختلفی ست که باید با تفکر، برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک، راه حل هریک از آن ها در یک زمینه ی فرهنگی و حمایتی، توسط متخصصان مربوطه به خانواده ها پیشنهاد شود.

وی با بیان اینکه دولت در گذشته و برای اجرای سیاست های کنترلی، با تمام توان وارد عمل شد، گفت: در این دوره نیز، عزم جدی در دولتمردان و قانونگذاران برای اعطای مشوق های اقتصادی و اجتماعی لازم و به ویژه برای خانواده‌هایی که در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند، باید شکل گیرد.

این استاد دانشگاه با ذکر این نکته که وضع درآمدی بالا و یا پایین به تنهایی راه حل مشکل نیست، تصریح کرد: آنچه مشکل اصلی ما را حل می کند: تغییر نگرش ها و تحول در سبک زندگی ست و گرنه با حل معضلات مهمی مانند تورم، بیکاری و حتی رفاه عموم مردم، بازهم مسئله ی جلوگیری از کاهش رشد جمعیت حل نخواهد شد. و البته تلاش در این زمینه ها امر بسیار لازمی ست.

وی افزود: هم اکنون آمارها بیانگر آن ست که در جوامع مختلف و از جمله ایران، در سطوح تحصیلی و درآمدی بالا، تعداد فرزندان خانوارها نه تنها بیشتر نیست، بلکه کمتر از میانگین جامعه است.

مدیر کارگروه تعالی جمعیت و خانواده بسیج جامعه ی پزشکی کشور اظهار داشت: بزرگترین غفلت ما در اجرای سیاست کنترل جمعیت این بود که چنان فرهنگی بر جامعه حاکم شد که بر خلاف اهداف برنامه، فرزند متناسب داشتن، مثلا در حد سه و چهار تا، به ضد ارزش و فرزند کم داشتن، یعنی یکی و در نهایت دو تا، کم کم به ارزش تبدیل شد.

وی گفت: در الگوی ازدواج، باروری، خانواده و تربیت فرزند در اثر فاصله گرفتن تدریجی از برخی معیارهای فرهنگ اسلامی و ایرانی، تغییراتی ایجاد شده، که خود جوانان برای رفع این اشکالات، باید به صحنه آمده و خانواده ها، مجلس و دولت را کمک کنند.

وی افزود: البته اشتغال و تحصیلات دانشگاهی اکثریت خانم ها هم این زمینه را تسهیل کرده و باید در این خصوص برای ایجاد تعادل و هماهنگی بین اشتغال و تحصیل خانم ها و نقش و جایگاه آن ها در مدیریت خانواده، شرایط مناسبی تعریف و مشوق ها و رویه هایی وضع شود.

وی با اشاره به این نکته که فرزندآوری از آن مقوله هایی نیست، که دیگران برای خانواده ها نسخه پیچی کنند، خاطر نشان ساخت: ورود بنده و سایر متخصصان به این صحنه و مباحث مربوط به آن، به منظور مطلع ساختن مردم، خانواده ها و مسئولین از وضعیت فعلی و نیز تشریح پیآمدها و عوارض ناگواری ست که بی توجهی به ساختار ترکیب سنی جمعیت و در نتیجه از بین رفتن نمای جوانی کشور و ظهور پیری عمومی در دهه های آتی، می تواند ایجاد نماید.

دکترخلیل علی محمدزاده گفت: گاهی دیده می شود برخی، با ایجاد شبهه در اذهان، و نگرانی و ناامیدی نسبت به آینده و با توسل به برخی مشکلات و مطالب به ظاهر منطقی، در میان جوانان و به ویژه خانم ها، فرزندهراسی تبلیغ می کنند.

وی افزود: اگر نیاز به فرزندآوری و تربیت نسل صالح احساس نشود، ازدواج ها هم به تاخیر می افتد و یا در پایداری آ ن ها خللل ایجاد می شود و به تبع آن بسیاری از شاخص های فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی نیز افت می کند و از اقتدار کشور کاسته می شود.

وی گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همانطور که اخیرا نسبت به کاهش سزارین، ترویج زایمان طبیعی و درمان ناباروری، دغدغه مند شده و اعلام برنامه کرده، ضروری ست که نسبت به استقرار فرهنگ درست باروری و کاهش انواع سقط جنین نیز، برنامه های خود را گسترش دهد.

وی فرهنگ سازی سنجیده و علمی در باره ی جمعیت را وظیفه ی همه ی صاحبان خرد در تخصص های مختلف و به نوعی همه ی وزارتخانه ها ذکر کرد و گفت: گفتمان سازی مقدمه ی اقدامات بزرگ فرهنگی است و حوزه و دانشگاه و رسانه ها باید در این خصوص پیشگام باشند، تا در جامعه سبک زندگی سالم ایرانی و اسلامی بیشتر نمود پیدا کند.

وی در پایان گفت: در دوره ی کنترل جمعیت، در ایجاد فرهنگ تحدید نسل، همه ی دستگاه ها به وزارت بهداشت کمک کردند و اینک هم برای فرهنگ سازی، جبران برخی اشتباهات و قسمت های رها شده ی برنامه ی قبلی، باید فعالیت های درخور محسوسی صورت گیرد.

شایان ذکر است که این نشست علمی با سخنرانی اساتید مجرب دانشگاهی و شرکت اساتید، کادر پزشکی و پرستاری و مامایی و دانشجویان و با اختصاص امتیاز فرهنگی و بازآموزی در تالار همایش های نور بیمارستان آیت الله طالقانی برگزار شد.

ضرورت تجدید نظر در سیاست های جمعیتی کشور(دکتر اسحاقی) و مهارت های فرزند پروری(دکتر رنجبر کرمانی)، سالخوردگی جمعیت و پیامدهای اقتصادی آن(دکتر محمودی) ، وضعیت شاخص های جمعیتی و مدیریت سیاست های جدید جمعیتی(دکتر علی محمدزاده) و  نقادی روش های عقیم سازی(دکتر سیم فروش) از جمله محورهای همایش سلامت خانواده و تعالی جمعیت به شمار می آید.

همایش یاد شده با همکاری بسیج جامعه پزشکی دانشگاه، بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ ، موسسه تامین درمان بسیجیان، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده برگزار گردید.

 www.tasnimnews.com

سرویس: اجتماعی ، تاریخ: ۱۷/دی/۱۳۹۳ – ۱۴:۱۴

شناسه خبر: ۶۱۱۹۲۲

این مطالب را نیز ببینید!

برگزاری کنفرانس یک روزه مدیریت تعارض منافع در نظام سلامت

کنفرانس یک روزه مدیریت تعارض منافع در نظام سلامت برگزار می شود. دکترخلیل علی محمدزاده ...